Máme jednu z najdlhších rodičovských dovoleniek. Skrátením zlepšíme postavenie žien, radia odborníci

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/VGstockstudio

Analytička hovorí, že štát trestá ženy za materstvo.

Slovensko privítalo generálneho tajomníka OECD Mathiasa Cormanna. S premiérom Eduardom Hegerom diskutoval o ekonomických témach a povedal, že Slovensko by malo skrátiť maximálnu dĺžku rodičovskej dovolenky. Tá je spomedzi európskych krajín jedna z najdlhších. Rodičovský príspevok dostávajú rodičia do troch rokov dieťaťa. V Európe je takáto dlhá rodičovská dovolenka skôr raritou.

Minister práce Milan Krajniak však zmeny nechystá. Systém na Slovensku je podľa neho dobrý.

Pokuta za materstvo

Corman Hegerovi povedal, že keď sa skráti rodičovská dovolenka, ženy budú motivované vrátiť sa do práce skôr. Dlhodobý výpadok z práce má podľa neho negatívny vplyv na kariérny rast a výšku mzdy. Tým sa len viac prehlbujú platové rozdiely medzi mužmi a ženami.

Potvrdzuje to aj výskum Inštitútu finančnej politiky z roku 2020. Analytička Zuzana Dančíková uvádza, že ženy majú horšie postavenie na trhu práce než muži. „Zatiaľ čo v roku 2019 zamestnanosť mužov vo veku 20 až 64 rokov dosiahla 80 percent, zamestnanosť žien iba 67 percent. Jednou z príčin je nízka zamestnanosť žien s malými deťmi. K tej prispievajú aj dlhé materské a rodičovské dovolenky, na ktoré chodia väčšinou matky. V roku 2014 malo Slovensko najnižší podiel zamestnaných matiek malých detí v EÚ,“ píše Dančíková v komentári.

Zdroj: OECD

Podľa Dančíkovej dostávajú ženy „pokutu za materstvo“. Matky majú nižšie príjmy ako bezdetné ženy a prejaví sa to potom aj na ich starobných dôchodkoch.

„Počas materskej a rodičovskej ženám nezostáva priestor pre profesionálny rozvoj, zároveň im v dôsledku materských a rodičovských dovoleniek môže pripadnúť väčšia miera zodpovednosti za rodinu a domácnosť aj po nástupe do práce,“ dodáva analytička.

Ženy sú často tie, ktoré ostávajú doma s deťmi, keď sú choré a aj preto si radšej volia zamestnanie, kde je jednoduchšie skĺbiť rodičovstvo s povinnosťami a to sa dá skôr vo verejnom sektore. Tieto pozície sú horšie platené ako v súkromnej sfére.

Dôsledok je aj ten, že znevýhodnení sú muži, ktorí by radi prebrali zodpovednosť za starostlivosť o rodinu. Na materskú však radšej nastúpi ten člen rodiny, ktorý zarába menej.

Krajniak: Náš systém považujem za dobrý

V porovnaní so svetom patrí Slovensko medzi krajiny s najdlhšie platenou rodičovskou dovolenkou. Dlhšiu dovolenku majú len vo Fínsku a v Maďarsku.

Zdroj: OECD

Minister práce Milan Krajniak napriek odporúčaniam OECD zmeny nechystá. „Nikto nemusí byť tak dlho doma a môže nastúpiť do práce, kedy to uzná za vhodné. Určite to, že Slovensko má jeden z najdlhších období, keď podporuje mamičky po pôrode, aby mohli byť čo najdlhšie doma so svojím dieťaťom, považujem za dobrú vec. Ak sa rozhodnú, že dieťa dajú do škôlky alebo jaslí skôr alebo začnú pracovať na skrátený úväzok, samozrejme im nikto nebráni,“ hovorí Krajniak.

Premiér Heger nepovedal, či sa s názorom Cormanna stotožňuje.

„Premiér Eduard Heger všetky odporúčania OECD, ktoré mu na stretnutí tlmočil aj generálny tajomník, plánuje odovzdať jednotlivým ministerstvám. Tie by po ich preskúmaní mali vypracovať analýzu s odôvodnením, ktoré z odporúčaní plánujú zapracovať a akým spôsobom. Neskôr, po oboznámení, budú o konkrétnych zmenách verejnosť informovať samotné rezorty,“ uviedla Hegerova hovorkyňa Ľubica Janíková.

Krajiny, v ktorých sa ženy vracajú do práce skôr, však majú zabezpečenú dostatočnú sieť predškolských zariadení. Na Slovensku je dlhodobo nedostatok jaslí a škôlok. Mnohé z nich sú súkromné a pýtajú si vysoké poplatky. Rodičom sa tak nemusí oplatiť vrátiť sa do práce skôr.

Súvisiaci obsah

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rodičovský príspevok

Dôležité udalosti