Nazývajú ju cesta smrti. Suché konáre a stromy s odhnitými koreňmi tu ohrozujú životy turistov

Medzinárodná cyklotrasa vedúca do Rakúska je veľmi nebezpečná. Upraviť ju však len tak nikto nemôže
Zdroj: TV Markíza

Ide pri tom o medzinárodnú cyklotrasu.

Cesta smrti, tak nazýva starosta obce Vysoká pri Morave medzinárodnú cyklotrasu, ktorá vedie k už takmer dostavanému cyklomostu do Rakúska. Suché konáre a stromy s odhnitými koreňmi ohrozujú životy turistov. Problém je aj to, že cesta nikomu nepatrí.

Začiatkom roka na cestu spadli štyri veľké stromy. Obec ich rozpílila a dala nabok. Podľa starostu to však ani zďaleka nestačí. Na jar by mal Bratislavský kraj otvoriť nový cyklomost do Rakúska, ku ktorému cyklotrasa vedie. V lokalite tak zrejme pribudnú stovky turistov.

Je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Miestni poslanci, cyklisti, poľovníci i ľudia z Bratislavského kraja sa preto v piatok poprechádzali po medzinárodnej cyklotrase a sami zhodnotili jej stav.

Zmeny však nie sú ľahké. Stromy a kry ležia v lokalite, ktorá spadá do tretieho a dokonca i piateho stupňa ochrany. Na výrub či rez je preto potrebný súhlas okresného úradu a tí zasa potrebujú stanovisko od ochranárov. Ďalší problém je, že cesta nemá pána. Kedysi po nej jazdili vojaci, ktorí strážili železnú oponu. Pozemky pod ňou sú však nevysporiadané. Obec má záujem dostať ju do správy a vyčistiť povrch od nánosov.

Viac sa dozviete z reportáže Sone Cipínovej.


MALACKY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cyklotrasa

Dôležité udalosti