Alarmujúca situácia v DSS. Niektorí klienti žijú v nevyhovujúcich podmienkach

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Tragický požiar v Osadnom ukázal, že protipožiarna ochrana nie je dostatočná.

Situácia v zariadeniach sociálnych služieb je alarmujúca. Niektorí klienti žijú v nevyhovujúcich podmienkach, pričom mnohé budovy nie sú chránené pred požiarmi. Zástupcovia odkázaných ľudí vyzývajú vládu na razantné kroky, inak hrozí scenár spred konca roka.

V domove sociálnych služieb v Osadnom začalo horieť v noci koncom decembra. Piati klienti zomreli a následne si na život siahol aj riaditeľ zariadenia. Pravdepodobnou príčinou požiaru bola údajne chyba klienta. Tragický požiar však znova ukázal, že protipožiarna ochrana nie je dostatočná aj v mnohých ďalších zariadeniach, ktoré monitorovali za posledné obdobie.

Zdroj: Facebook/Polícia SR - Prešovský kraj

„Až 82 percent kontrolovaných zariadení porušovalo zákon. Alarmujúce je, že sme poukázali na to, že je to potenciálne riziko z pohľadu bezpečnosti klientov, ak by nastal požiar,“ povedala zástupkyňa SocioFóra Lýdia Brichtová.

Podľa komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzany Stavrovskej mnohé budovy, v ktorých boli hlavne staré kaštiele, nemajú zabezpečený bezbariérový prístup či bezbariérovú možnosť opustenia budovy.

Úrad komisárky sa stretáva aj s tým, že nácvik evakuácie často absolvujú iba zamestnanci, nie klienti. Imobilní klienti sa neraz nachádzajú na poschodiach, kde ich prevoz na posteliach výťahom, no ani na invalidných vozíkoch nie je možný ani za bežných okolností.

Nehovoriac o tom, že chýbajú vraj signalizačné zariadenia, imobilní musia vykrikovať, aby privolali pomoc. Zástupcovia seniorov či zdravotne znevýhodnených preto adresovali premiérovi a ministrovi práce otvorený list, kde upozorňujú na túto situáciu. Podľa Stavrovskej požiadali o to, aby sa začali robiť efektívne a rýchle zmeny v sociálnych službách na odborných základe analýz.

„K prvému februáru sme nariadili vykonať vo všetkých zariadeniach sociálnych služieb kontrolu bezpečnosti a protipožiarnej ochrany. A nariadili sme vykonať aj cvičnú evakuáciu, aby sme vedeli, v ktorých zariadeniach sú pripravení, aby v prípade požiaru mohla evakuácia čo najrýchlejšie prebehnúť,“ konštatoval rezortný minister Milan Krajniak.

Ak sa zistia nedostatky, zariadenia ich budú musieť okamžite odstrániť alebo napraviť. Kontroly tak môžu podrobne odhaliť, v akom stave sa nachádzajú zariadenia sociálnych služieb v jednotlivých regiónoch.

Tému spracovala Andrea Mačošková.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.