Zistia, kde máte účet, no nie koľko na ňom máte. Umožní to centrálny register účtov

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Schváleniu predchádzali pred pol rokom trenice o to, čo všetko bude obsahovať.

Budú vedieť, kde máte účet, ale koľko na ňom máte, už tak ľahko nezistia. Policajti a daniari by mohli získať nový nástroj na boj proti praniu špinavých peňazí. Centrálny register účtov bude zbierať informácie o všetkých bankových účtoch na Slovensku. Obava je, či sa dáta z účtov nebudú dať zneužiť. Ministerstvo vnútra pripomína, že si vaše konto vedia policajti preklepnúť už teraz.

Schváleniu centrálneho registru účtov predchádzali pred pol rokom trenice o to, čo všetko bude obsahovať. Európska smernica vyžadovala iba to, aby mal štát prehľad o účtoch všetkých ľudí a firiem. Rezort vnútra však chcel zájsť ďalej.

„Bola ambícia presadiť do tohto rámca aj požiadavku, aby banky poskytovali aj zostatky na účtoch do tohto systému. To bola požiadavka, ktorá išla nad rámec smernice,“ hovorí odborník na finančné právo Matej Kačaljak.

Po vlne nevôle však minister vnútra poľavil a na vláde presadil oklieštenú verziu. Podľa tej do budúcna vznikne Centrálny register účtov, do ktorého banky budú musieť vkladať denne informácie o tom, kto má kde a aké konto.

„Ale nebude tam vidieť zostatky a nebude sa vedieť oboznámiť s tým, aké transakcie tam priebežne prebiehajú,“ dodáva Kačaljak.

„Využitie dát z registra bude predpokladom pre následné zaistenia majetkov a výnosov pochádzajúcich z trestnej činnosti, ako aj pre účinné predchádzanie, odhaľovanie a vyšetrovanie organizovanej trestnej činnosti, korupcie, legalizácie výnosov z financovania terorizmu a daňových únikov,“ uvádza ministerstvo vnútra.

Otázka je, či by sa tieto údaje nemohli zneužiť. Na nazeranie do registra zo strany polície totiž netreba súhlas súdu.

„OČTK dostávajú tieto informácie od finančných inštitúcií už dnes. Rozdiel je len v tom, že po novom ich získajú oveľa rýchlejšie a to pomocou technológie, ktorá je vo svete štandardom,“ vysvetľuje ministerstvo.

Ďalšou poistkou by mal byť takzvaný log, ktorý zaznamená každé prihlásenie do centrálneho registra. Ďalšie detaily rezort vnútra doplní v spresňujúcej norme. Tú má dopracovať do leta.

Dodávateľa registra účtov bude hľadať ministerstvo financií. Stáť bude cez tri milióny eur a peniaze by mali ísť z plánu obnovy.

Téme sa venuje Adel Ghannam:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Finančná správa

Dôležité udalosti