Norbert Bödör je na slobode, na otázky novinárov neodpovedal

Norbert Bödör na ŠTS v Pezinku.
Zdroj: TASR

Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože prokurátor podal sťažnosť.

Obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör v kauze Valčeky smeruje na slobodu.

Rozhodol o tom v nedeľu (16. 1.) sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu Marián Mačura, ktorý nevyhovel návru prokrátor ÚŠP v kauze Valčeky, respektíve Judáš.

Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože prokurátor podal sťažnosť a definitíva padne vo štvrtok (20. 1.) dňoch na Najvyššom súde.

Podanie sťažnosti, o ktorej bude rozhodovať NS SR, potvrdila aj hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Zároveň zdôraznila, že súdy, ktoré opakovane rozhodovali o väzbe obvineného (ŠTS a NS SR), potvrdili dôvodnosť vedeného trestného stíhania, ako aj jednotlivých väzobných dôvodov, a to aj po podaní obžaloby vo veci Dobytkár.

"Inými slovami, potvrdili správnosť a zákonnosť konania vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov ÚŠP. K nálezu Ústavného súdu SR prišlo výlučne z dôvodu formálno-procesnej chyby ŠTS pri rozhodovaní o predĺžení väzby, spočívajúcej v spornom výklade detailných ustanovení rozvrhu práce ŠTS. Aj v aktuálne posudzovanom prípade (korupcia v kauze Valčeky) súd nijako nespochybnil dôvodnosť vedeného trestného stíhania obvineného N. B.," doplnila.

Zdroj: TASR

"O pár dní bude rozhodovať NS SR, my sa ideme pripravovať na toto rozhodovanie," podotkol obhajca Marek Para. Hovorí, že dôvody prepustenia jeho klienta zo zadržania súvisia s prieťahmi a nedodržaním lehôt. Bödör cestou do auta svojho advokáta na otázky novinárov neodpovedal.

Dôvody Bödörovho prepustenia

"Väzobné stíhanie obvineného Ing. N. B. v tejto trestnej veci, v ktorej je stíhaný pre prečin a v ktorej boli zistené prieťahy, by predstavoval neoprávnený a neprípustný zásah do ústavou garantovaného práva na osobnú slobodu, keďže navrhované väzobné stíhanie by malo nasledovať bezprostredne po výkone väzby obvineného v inej zbiehajúcej trestnej veci, ktorá trvala vyše 19 mesiacov," informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. 

Obvineného podnikateľa najskôr vo štvrtok (13. 1.) prepustili z väzby, kde bol pre kauzu Dobytkár. Národná kriminálna agentúra ho o pár hodín neskôr opätovne zadržala v súvislosti s kauzou Valčeky, respektíve Judáš. Bödör v nej má byť stíhaný za korupčnú trestnú činnosť. Kauza Valčeky sa týka ekonomickej trestnej činnosti v súvislosti s fiktívnymi dodávkami ocele.

Norbert Bödör čelí aj dvom obžalobám. Hlavné pojednávanie v kauze Dobytkár nariadil ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, na 25. februára. Obžaloba sa týka 13 osôb. Prokurátor ÚŠP podal v decembri 2021 obžalobu na 11 osôb aj v kauze Očistec.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

PEZINOK/TASR, ml, zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Norbert Bödör

Dôležité udalosti