Slovenský vedec je len krok od vyvinutia účinnej vakcíny proti Alzheimerovej chorobe

Profesor Michal Novák.
Zdroj: TV Markíza

Na liek čakajú milióny ľudí po celom svete.

Zabúdanie, odkladanie vecí, dezorientácia. Každé štyri sekundy pribudne nový prípad Alzheimerovej choroby. Na liek čakajú milióny ľudí. V roku 2030 bude svet potrebovať miliardy eur na starostlivosť o týchto pacientov.

Predstavte si však, že by stačilo podať jednu injekciu a choroba by sa neprejavila. Slovenský vedec Michal Novák je len krok od vyvinutia účinnej vakcíny, ktorá chorobu prakticky eliminuje.

Zakladateľ Neuroimunologického ústavu SAV, Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti a tiež nadácie Memory našiel bielkovinu tau, ktorá je zodpovedná za deštrukciu mozgu.

„Trvalo štyri roky, kým sme to rozanalyzovali, že tau proteín je schopný hovoriť so zdravými bunkami a meniť ich na choré. A tým sme objavili celý základný reťazec,“ konštatoval.

Zdroj: Shutterstock.com/Atthapon Raksthaput

Tomuto výskumu zasvätil celý život. Desať rokov pôsobil v Cambridge a spolupracoval s viacerými nositeľmi Nobelovej ceny. Potom sa rozhodol budovať výskum na Slovensku.

Teraz má jeho tím za sebou úspešnú prvú fázu klinických skúšok prvej aktívnej vakcíny s liečivým účinkom proti Alzheimerovej chorobe na svete. Podľa Nováka ide o značne bezpečný systém a verí, budú môcť začať s preventívnym očkovaním.

„Vakcína je schopná ovplyvňovať neurodegeneračné procesy v mozgu pacientov. Teraz pripravujeme ďalšiu fázu klinického skúmania, ktorá by mala potvrdiť účinnosť,“ vysvetlil člen tímu Norbert Žilinka.

Ak všetko pôjde hladko, asi o osem rokov by mohli liek schváliť.

Téme sa venovali reportérky Ivana Krejčová a Lucia Hlaváčková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Alzheimer

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.