Zlé správy od pekárov, cestovinárov a cukrárov: Čaká nás ďalšie zdražovanie

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza,

Výroba rožka zdražela dvojnásobne.

Čaká nás ďalšie zdražovanie. Ceny surovín stúpajú prudko nahor. Sú to pritom citlivé komodity, bez ktorých sa nezaobídu pri výrobe tých najžiadanejších potravín.

Zlé správy prichádzajú od pekárov, cestovinárov a cukrárov.

Chlebom a rožkami sa to zrejme neskončí. Preceňovanie zasiahne celý sektor potravín. Pšenice vysoko nad 300 eur. Maslo, mak, či orechy na rekordnej úrovni. A to ani z ďaleka nie je všetko. Pekári avizujú, že náklady im stúpajú plošne na všetkých vstupoch.

V pekárni na Liptove to spočítali. Výroba 40-gramového rožka im z roka na rok zdražela dvojnásobne. Karty zamiešali drahšie energie. Tie katapultovali aj ostatné suroviny. Niektorí pekári preceňovali už od Nového roka. Už teraz avizujú, že to nebude stačiť.

Koľko si nakoniec priplatíme na pultoch nechce nikto prezradiť. Reťazce v konkurenčnom boji tlačia ceny dole. Pekári žiadajú pomoc od štátu.

Rezort pôdohospodárstva sľubuje desiatky miliónov z Bruselu, no potravinári žiadajú okamžité riešenie. Príklad si berú v Poľsku, kde práve dočasne avizovali zníženie DPH na potravín na nulu.

Viac sa dozviete v reportáži Mareka Gudiaka:


Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Inflácia

Dôležité udalosti