Zákon je na lekárov, ktorí falšujú potvrdenia o očkovaní, prikrátky. Nepomôžu ani dôkazy

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Aj keď na nich polícia príde, hrozí im maximálne pokuta.

Falšujú zdravotnú dokumentáciu a polícia im na to príde. Napriek dôkazom ich však nemôžu obviniť. Reč je o lekároch či zdravotníkoch, ktorí pacientom vystavili falošné potvrdenie o očkovaní. Trestný zákon je na nich prikrátky pre nešťastnú formuláciu paragrafu. Vo výsledku tak lekárom falšovateľom hrozí maximálne pokuta.

Zdravotná sestru v Taliansku namiesto očkovania pacienta vystrekovala vakcíny do smetného koša. Za podobné konanie bolo v Taliansku nedávno obvinených 50 ľudí. U nás je to, zdá sa, nemožné. Príkladom je prípad, na ktorý sme upozornili minulý rok. Vtedy si Peter z Dvorníkov pri Hlohovci našiel v schránke potvrdenie o očkovaní.

„Normálne som zmeravel, čo to je?“ uviedol v septembri Peter.

Napokon sme zistili, že sa stal obeťou falošného očkovania. O lekárku, ktorá mala falošné potvrdenie vystaviť, sa vtedy zaujímala polícia. Zisťovali sme ako to dopadlo.

„Polícia, na základe výsluchov zainteresovaných osôb a získaných dôkazov, nezistila úmyselné konanie s cieľom použiť vyhotovené potvrdenie o očkovaní ako pravé. Poverený policajt na základe vykonaného šetrenia vec uznesením odmietol,“ uviedla trnavská krajská policajná hovorkyňa Trnava Antalová.

Po konzultácii s odborníkmi sme sa dozvedeli, že problémom je formulácia v zákone. Ten totiž tvrdí, že je falšovanie trestným činom iba vtedy, ak sa dokumentácia sfalšuje v úmysle použiť ju ako pravú v konaní pred orgánom verejnej moci.

Lekárov, ktorí potvrdenie o očkovaní sfalšujú čisto pre potreby pacienta, tak policajti obvinia veľmi ťažko.

„Áno, je pravdou, že v zmysle Trestného zákona pri falšovaní zdravotnej dokumentácie platí, že by tam mal byť preukázaný úmysel, že takáto falošná zdravotná dokumentácia alebo teda potvrdenie, bude následne použité, resp. zneužité, pred orgánom verejnej moci,“ vysvetlil hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

Aktuálne tak lekárom, ktorí potvrdenie sfalšujú, nanajvýš hrozí, že policajti z trestného činu spravia priestupok. V takom prípade im hrozí finančná pokuta.

„Na druhej strane, úprimne, nie je nám zrejmý iný úmysel pri vystavení falošného potvrdenia o očkovaní ako ten, že takéto potvrdenie bude následne použité pred orgánom, ktorý má oprávnenie ho kontrolovať,“ reaguje na postoj polície ministerstvo spravodlivosti.

Na lekára, ktorý potvrdenie, sfalšuje je prikrátka aj Slovenská komora lekárov. Od nich mu hrozí maximálne pokuta vo výške 1 659 eur. Môžu takíto lekári prísť o licenciu, ak sú pri takomto konaní pristihnutí?

„Teoreticky môžu prísť, ale je to v praxi veľmi komplikované až nerealizovateľné,“ myslí si právnik Slovenskej lekárskej komory Zdenko Seneši.

Na mieste je preto otázka, či by sa Trestný zákon nemal novelizovať, aby nebol zákon na lekárov falšovateľov prikrátky. Ministerka Mária Kolíková to neodmieta.

Kým sa tak ale nestane, ostávajú zdravotníci falšujúci potvrdenie o vakcinácii beztrestní.

Téme sa v reportáži venuje Adel Ghannam:


Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti