Varovanie SHMÚ: Výstrahy pred silným vetrom platili v pondelok pre celé Slovensko

0103_SUPERSTAR_01_03_P50_Ne_20_30__12.mp4
Zdroj: TASR

V okrese Nitra to bol dokonca najvyšší stupeň výstrahy.

V okrese Nitra hrozila do 18.00 h výstraha pred silným vetrom najvyššieho, tretieho stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na webe informoval, že v nárazoch môže vietor dosiahnuť rýchlosť až 100 kilometrov za hodinu.

"Táto rýchlosť predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity," varujú meteorológovia.

Po 18.00 hodine zmenili výstrahu na "dvojku".

Výstrahy pred vetrom vydal SHMÚ na pondelok pre celé územie SR. Zvýšená výstraha druhého stupňa platí do 21. hodiny pre oblasť juhozápadného Slovenska, do polnoci aj pre okresy Poprad a Brezno.

Silný vietor, ktorý láme stromy, spôsobuje momentálne veľké problémy v doprave.

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Studený front prinesie aj sneženie

SHMÚ vydal na pondelok od 6.00 h do 17.00 h aj výstrahu 1. stupňa pred snežením pre severné Slovensko. Výstraha 2. stupňa pred snehovými jazykmi a závejmi platí v pondelok od 12.00 h do 0.00 h na severnom a časti stredného Slovenska. Pre severozápadné, časť južných a severovýchodné okresy platí výstraha 1. stupňa už od ranných hodín.

„Pri silnom vetre sa tak budú vytvárať snehové jazyky a záveje, pričom najnepriaznivejšiu situáciu očakávame v Žilinskom kraji, pod Tatrami a na horských priechodoch Nízkych Tatier,“ dodal Šinger.

Mestské lesy v Bratislave neodporúčajú pre vietor návštevu lesoparku

Mestské lesy v Bratislave neodporúčajú z bezpečnostných dôvodov počas pondelka návštevu lesoparku. Dôvodom sú výstrahy pred silným vetrom, ktoré vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Mestská organizácia o tom informuje na sociálnej sieti.

„V pondelok sa očakáva veľmi silný vietor, SHMÚ vydal výstrahu 2. stupňa. Za takýchto podmienok môžu padať aj zdravé stromy, návštevu lesoparku preto odporúčame z bezpečnostných dôvodov odložiť na iný deň,“ konštatujú mestské lesy.

Na opatrnosť apeluje aj hlavné mesto. „Neodporúčame pohyb po parkoch a lesoch,“ uvádza mesto. Výstrahy pred vetrom pripomína i mestská časť Nové Mesto, v katastrálnom území ktorého sa nachádza napríklad Železná studnička či Koliba. „Vyhýbajte sa miestam, kde môže dôjsť v dôsledku vetra k úrazom a návštevu prírody radšej odložte,“ podotýka samospráva.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Výstrahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.