Dnes je najdepresívnejší deň v celom roku. Prečítajte si prečo

Najdepresívnejší deň v roku
Zdroj: shutterstock. com

Tretí pondelok v januári je nazývaný aj Modrý pondelok.

Tento deň prináša hneď viacero momentov, ktoré môžu ľudí potrápiť. Je po víkende, vianočné sviatky sú preč a nepomáha tomu ani počasie. Stále pretrváva zima a dni sú krátke. Aj taký je tretí pondelok v januári, nazývaný aj Blue Monday, teda Modrý pondelok.

Za týmto pojmom stojí anglický psychológ Cliff Arnall z Cardiffu. Prvýkrát sa najdepresívnejší deň roka pripomínal 24. januára 2005. Arnall vymyslel aj vzorec na jeho vypočítanie.

Do vzorca zahrnul okrem spomínaného počasia či obdobia po sviatkoch aj dlhy, ktoré si človek narobil pred Vianocami a neschopnosť splácať ich. Zahŕňa doň aj čas, ktorý prešiel od novoročných predsavzatí. Prešlo dosť dní, aby sa ukázalo, či ste to s nimi mysleli vážne alebo nie.


Popri týchto motívoch je za konceptom Modrého pondelka aj marketingový zámer, a to podnietiť ľudí, aby už v januári začali kupovať letenky a cestovať. Stojí za ním istá zahraničná cestovná kancelária.

Tým, ktorých modrý pondelok alebo celé obdobie zasiahlo, odborníci radia, aby sa pustili do aktivít, ktoré im robia radosť. Pomôže cvičenie, prechádzky, koníčky, hudba, dobrý film alebo čas trávený s blízkymi.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nálada

Dôležité udalosti