Moderné fajčenie je vraj zdravšie. Lekárka vysvetľuje, prečo to tak nie je

2.jpg
Zdroj: shutterstoc.com/oneinchpunch

Zistite, ako sa na jednotlivé druhy fajčenia pozerajú odborníci.

O negatívnych účinkoch fajčenia vie každý fajčiar, napriek tomu je pre neho ťažké skoncovať s ním. Nejde o to, že by mu nezáležalo na jeho pľúcach, srdci či iných orgánoch, vplyv na ne si uvedomuje. Nie je za tým teda nedostatočné vzdelanie, ale túžba, návyk, závislosť.

Pri fajčení sa do organizmu uvoľňujú stovky škodlivých látok, ktoré vplývajú na organizmus. Negatívne vplyvy sa však dajú zvrátiť, stačí s fajčením skoncovať. Lenže práve to nedokáže každý zo dňa na deň, a preto mnoho ľudí prechádza na moderné formy fajčenia, prístroje, ktoré nahrievajú tabak alebo elektronické cigarety. Ako sa na takýto druh fajčenia pozerajú odborníci, nám v rozhovore v Teleráne prezradila pneumologička Katarína Dostálová.

Klasické cigarety, elektronické cigarety a zohrievaný tabak

Skôr, ako sa pustíme do vplyvu vyššie uvedených foriem fajčenia, poďme sa pozrieť, čo tieto pojmy predstavujú. Fajčenie klasických cigariet je založené na spaľovaní tabaku, pri ktorom vzniká mnoho splodín a do tela sa dostáva aj množstvo škodlivých látok. V súčasnosti ide o najmenej populárnu formu. Takíto fajčiari sú spoločnosťou vyhnaní do ústrania.

Naopak najviac populárne je fajčenie elektronických cigariet, nazývané aj vapovanie. Na Slovensku zaujalo pevné miesto hlavne u mladej generácie, v zahraničí si ho obľúbili všetky generácie a zaznamenalo masové šírenie. Užívateľ (vaper) pri vapovaní nič priamo nepáli. Ide o spôsob inhalovania rôznych látok, systém je totiž založený na odparovaní látok, najčastejšie rozpustných v kvapaline. V elektronickej cigarete sa kvapalina s účinnou látkou (napr. nikotínom) zahrieva a mení na paru, ktorú potom užívateľ vdychuje.

No a treťou skupinou sú prístroje na zahrievanie tabaku. Ani v tomto prípade nič priamo nehorí. Do zariadenia sa vkladajú tabakové náplne (menšie a tenšie verzie cigariet), ktoré následne prístroj nahreje na teplotu 300 stupňov. Po nahriatí sa z náplne začne odparovať aerosol (zmes nikotínu a pary), ktoré fajčiar vdychuje.

Prečítajte si aj: Nafukovanie po sexe môže byť vážny problém, nezbavíte sa ho tabletkou

Závislosť

Pozrime sa na tieto tri skupiny iba z pohľadu závislosti. „Ako vieme, fajčiar nie je závislý od samotnej činnosti, ale od nikotínu. Z tohto pohľadu sa teda v podstate nič nemení. Nikotín je totiž aj v zohrievanom tabaku a aj v náplniach do elektronických cigariet,“ uviedla Dostálová.

Jednoduchosto povedané, len vymeníte jednu závislosť za druhú. „Často sa uvádza, že toto moderné fajčenie je určitým medzníkom, ale pravda je, že sa ťažko porovnáva a zisťuje, či skutočne prijímate menej nikotínu a škodlivých látok. V mnohých prípadoch totiž užívateľ častejšie vapuje či fajčí zohrievaný tabak, ako keby fajčil klasické cigarety,“ vysvetľuje.

Podľa odborníčky je vysvetlenie jednoduché, klasickí fajčiari sú vytlačení na okraj spoločnosti, nemôžu fajčiť doma, pri deťoch, v reštaurácii, nákupnom centre či v kancelárii. Moderné fajčenie však má vlastné charakteristické pachy, ktoré už nie je tak cítiť a nenapáchne ním oblečenie, nábytok či priestor. Mnohým dokonca voňajú, a tak si zapália aj v kancelárii, vo vnútri to dovoľujú aj niektoré inštitúcie či kaviarne. Samotnú závislosť tým teda v sebe neeliminujú.

Skoncovanie s fajčením je v skutočnosti náročný proces, často si vyžaduje aj odbornú pomoc, liečbu. Z vlastnej vôle údajne dokážu skoncovať s fajčením a svojou závislosťou len štyri percentá fajčiarov.

Zdroj: shutterstoc.com/christopherbrownphotos

Vplyv na zdravie

Moderné fajčenie je zdravšie. Aspoň tak ho propagujú spoločnosti, ktoré tieto prístroje vyrábajú. „Zdravšia forma fajčenia... Už len keď sa nad tým zamyslíte, uvedomíte si, že si to odporuje. Nič také ako zdravšie fajčenie neexistuje. Tieto produkty sú v niektorých bodoch síce menej škodlivé, ale pokiaľ obsahujú nikotín, tak oveľa lepšie nemôžu byť,“ hovorí pneumologička.

Nejde len o to, že je nikotín návykový, zo zdravotného hľadiska je jeho efekt na organizmus radikálny. Vedie k problémom s cievami, zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, mŕtvice, cukrovky, neplodnosti, podporuje problémy s dýchaním. „Nikotín je totiž sám o sebe karcinogénny pre pľúca a ich tkanivo,“ dodáva odborníčka. Vplýva na to, samozrejme, aj spaľovanie tabaku, pri ktorom sa uvoľňujú najrôznejšie škodlivé látky (oxid uhoľnatý, arzén, olovo a pod.), ale aj nikotín samotný.

„Je to také záludné. Pri modernom fajčení majú užívatelia pocit, že tieto formy menej škodia, ako sme spomínali, menej zapáchajú, ale nikotín a veľa iných škodlivín aj naďalej obsahujú,“ tvrdí Dostálová.

„Napríklad elektronické cigarety obsahujú rastlinné alkoholy, ťažké kovy, aromatické látky,“ vymenováva. „Skúsenosti v čase sú limitované. Klasické cigarety sú tu asi storočie, moderné fajčenie je masívne na trhu len približne desať rokov a chýbajú nezávislé štúdie. Ale už teraz vieme, že môžu spôsobiť akútne riziká, akútne poškodenie pľúc, dokonca aj u tínedžerov. Nehovoriac o ich negatívnom vplyve na reprodukciu,“ dodala pneumologička.

Prečítajte si aj: Vnímate, že vaše telo nemá rado zimu? Takto vie počasie ovplyvniť zdravie

Adolescenti a mládež

A práve pri predposlednej vete sa na chvíľu zastavíme. Vzniká totiž nový problém s moderným fajčením, je populárne. „Tieto zariadenia, z ktorých to konzumujú, vyzerajú pekne. Sú farebné, lesknú sa, majú rôzne štýlové prevedenie. Často ani rodičia nevedia, že ich dieťa má eletronickú cigaretu. Vyzerá totiž ako pero či väčší USB kľúč. Aj preto je táto forma pre mládež atraktívnejšia a v ich kruhoch omnoho populárnejšia,“ tvrdí odborníčka.

Okrem toho fajčenie neodhalí ani zápach na oblečení či tele, a práve to spôsobuje najnegatívnejší vplyv. „Pozorujeme, že elektronické cigarety sú pre vyššie spomenuté fakty čoraz atraktívnejšie už pre deti na základnej škole na druhom stupni. Ide pritom o adolescentov, skupinu ľudí, ktorí by z klasickým fajčením nikdy nezačali, ale jednoducho podľahnú tomuto trendu,“ vysvetľuje Dostálová. „V Spojených štátoch dokonca odhalili ich akútne následky a spôsobili niekoľko úmrtí aj medzi mladými,“ dodáva.

Ak teda plánujete skoncovať s fajčením, urobte tak samostatne či s odbornou pomocou. Nevyužívajte iné formy cigariet ako zdravšiu alternatívu.

Aké konkrétne škodlivé látky sa uvoľňujú z moderných cigariet a či vplývajú negatívne na okolie, sa dozviete z nasledujúceho rozhovoru s pneumologičkou.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.