Solo dating: Zdravý vzťah k sebe samému má mať každý, ale s mierou, tvrdí psychológ Krause

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com/antoniodiaz

Pri solo datingu nezáleží na vašom statuse, týka sa ženatých, slobodných aj zadaných.

Môžeme tvrdiť, že je niečo fenoménom tohto roku, keď ešte neskončil ani január? Pokiaľ pozeráte sociálne siete alebo na vás vyskočí každú chvíľu nejaké spojenie, tak to minimálne januárovým fenoménom je. A presne to sa deje so „solo datingom“, teda randením samého so sebou.

V skutočnosti o rande vôbec nejde, skôr je to o zážitkoch a skúsenostiach, ktoré získate sama a tým si zlepšíte vlastný pohľad a svoj vzťah. Každý má o tom nejakú vlastnú predstavu, a tak sme vám pripravili článok, kde vám to vysvetlíme. „Solo dating“ totiž nie je len pre slobodných, ale pre všetkých. Nezáleží na vašom statuse, ale vašom šťastí.

O čo ide

Na prvé počutie to môže znieť bláznivo a niekto to možno aj hneď odsúdi so slovami, že ide o moderný výmysel. Pravdou však je, že v súčasnom ponímaní sa prvýkrát toto spojenie začalo používať ešte v roku 2018. Predtým sa objavilo len v dvoch verziách, solo traveler (cestovať osamote) a „solo date“ pri uspokojovaní. Zdôrazňovala sa potreba sebapoznania, čo máte radi pri sexe, a to práve formou trávením času samého so sebou, dotýkaním a vnímaním sa. Neskôr ako motivácia pre čerstvo rozídené osoby. Posledné tri roky sa však význam tohto spojenia prehĺbil a od nového roka sa stal priam mottom pre nie jednu osobu.

Zamilujte sa do seba, verte si, plňte si sny, buďte si najlepším priateľom... Doslovný preklad indikuje randenie, ale o to ide len okrajovo. Hlavnou myšlienkou je, aby vaše šťastie a plnenie snov nebolo závislé od nikoho iného, len od vás. Inak povedané, budete šťastný vďaka sebe. Pre niekoho to možno vôbec neznie náročne, ale veľa ľudí (žien aj mužov) by sa veru necítili samy dobre ani len na káve. A presne tento vzťah k sebe máte zmeniť. Začnete si dôverovať, veriť si a uvedomíte si svoju hodnotu.

Aby ste to lepšie pochopili, zamyslite sa, čo ste vždy chceli urobiť? Absolvovať kurz kreslenia, skočiť si s padákom z lietadla či sa naučiť lyžovať? Nech to je čokoľvek, odpovedzte si úprimne, prečo ste to doposiaľ ešte neurobili? Peniaze a čas zo svojich odpovedí vymažte, ruku na srdce, keď človek chce, všetko sa dá. Aj keby ste na to mali šetriť postupne po eure mesačne. Problém je, že väčšina ľudí povie, že to nemali s kým absolvovať. Myšlienka „solo datingu“ práve toto vyvracia. Prečo by ste mali s plnením vašich snov čakať, kým niekoho presvedčíte? Plňte si ich samy. Nevyčítajte manželovi či kamarátom, že sa nechcú pridať, veď to nie je ich túžba, ale vaša.

Prečítajte si aj: Moderné fajčenie je vraj zdravšie. Lekárka vysvetľuje, prečo to tak nie je

Ak sa na toto dobrodružstvo so sebou vyberiete, prestanete sa vraj trápiť, čo si myslia o vás iní. Taktiež je to o získaní sebavedomia a prekonávaní, pretože budú chvíle, keď budete nervózny, ale odhodlanie napokon zvíťazí. Keď sa tak nad tým zamyslíte, celé to má najmä motivačnú rovinu.

Ale!

Aby bolo jasné, „solo date“ nie je odmietnutím lásky, intimity, spoločnosti, partnera, rodiny ani kamarátov. V prípade, že ste slobodný, ani randenia samotného. Naozaj ide skôr o nadobudnutie pocitu bezpečia a sebaistoty. Niektorí ľudia po desaťročnom vzťahu už zabúdajú, kým sú samy a po čom túžili, pokiaľ svoju lásku nestretli. Keďže sebaúcta a silné vzťahy idú ruka v ruke, pomôže vám to pri formovaní vás, aj vášho partnerského vzťahu či zdravých návykov.

Je to, ako keď idete na manikúru či ku kaderníčke. Tiež tam s vami nie je partner, nevyčítate si tento čas, ktorý spolu netrávite, ale prídete domov upravená, krásna, usmiata, spokojná a on vás vtedy omnoho srdečnejšie privíta aj vašu pozitívnu energiu, ako keď príde domov a čakáte ho znudená na gauči pred televízorom.

Rovnako to vníma aj psychológ Robert Krause. „Tráviť čas aj osamote ľuďom často pomáha,“ hovorí. Zároveň upozorňuje, že nemôže ísť o žiadnu nálepku na samotu. „Ak prežívate osamelosť a nazývate ju vytúženou samotou, evokuje to skôr isté zapojenie ego obranných mechanizmov. So samotou sa vo všeobecnosti ľudia môžu stotožniť, ale predchádzajú tomu mnohé uvedomovacie mechanizmy, vďaka ktorým si jednotlivec lepšie uchopí svoje psychické fungovanie,“ vysvetľuje.

Jednoducho povedané, všetkého veľa škodí a to platí aj pri tejto myšlienke. „V poslednej dobe sa stáva trendom, že to, čo je v podstate zdravé je mierne karikatúrne vyobrazené a to isté sa týka aj o tzv. ,,solo dating“. Platí, že mať vybudovaný zdravý vzťah k sebe samému je naozaj dôležité, avšak nazývať to randením so sebou a verejne sa tým prezentovať môže signalizovať aktiváciu obranných mechanizmov,“ upozorňuje.

Buďte preto k sebe úprimný, najmä ak aktuálne aj ste slobodný. „Solo dating“ vám nemá dokázať, že ho nepotrebujete, iba si ním v sebe upracete a dáte sa opäť na popredné miesto v rebríčku priorít. Skrátka sa budete viac milovať ako predtým. A keď svoje srdce otvoríte viac sebe, otvoríte ho viac aj iným. A tak nejak to platí aj opačne, pretože, ak by ste sa samy nemali radi, ako vás môže milovať niekto iný?

Zdroj: shutterstoc.com/Syda Productions

Ako zvládnuť solo dating vo vzťahu

Vzťah je cesta, niekedy s odbočkami, jamami, úpravami vozovky, ale vždy niekam vedie. Aby ste si ju užili, musíte sa milovať, rešpektovať, rozumieť si, počúvať sa a vedieť robiť kompromisy. V niektorých úsekoch je to najmä o nich, ale nie vždy. „Zdravý vzťah nie je o tom, že sa na všetkom partneri zhodnú, ale je zdravý, ak dokážu tieto nezhody optimálne zvládnuť,“ tvrdí Krause.

Keď sa nad tým vašim zamyslíte, asi to tak aj je. Je bežné, že máte každý svoje záujmy a rešpektujete ich, ale je dôležité hovoriť o nich, zostať voči sebe lojálny a zachovať úprimnosť. Každý má právo aj na svoje súkromné ciele. „Platí to napríklad pri čase, ktorý partner venuje behu a partnerka čítaniu knihy. Ak si vzájomne tieto chvíle doprajú, tak je to v úplnom poriadku, keďže ľudia nežijú len partnerský život, ale každý z nich žije aj ten svoj vlastný. Rešpekt a vzájomné pochopenie je však kľúčové,“ dodáva psychológ.

Ak na to nezabudnete, vášmu vzťahu to môže len pomôcť. V niektorých domácnostiach sa hlavne vytratia zbytočné výčitky typu: nikdy somnou nechceš ísť do divadla, ty zas na rybačku.

Tipy na solo dating

No v tomto bode nie je ľahké poradiť, každý totiž túži po niečom inom. Pre niekoho je to už spomínané divadlo, kino, športový zápas, koncert, čítanie knihy v kaviarni, golf, beh, turistika, dobrovoľníctvo, práca v záhrade, prechádzka v lese, wellness alebo aj ten zoskok s padákom. Jednoducho sa riaďte srdcom. Ak potrebujete podporu, partner alebo kamarátka vás môže na miesto odprevadiť, ale ak nechce, nepresviedčajte ich nech zostanú, ďalej to už zvládnete osamote. Prekonajte nervozitu a začnite postupne, ako aj naša čitateľka, ktorá si tiež „solo dating“ dala ako novoročné predsavzatie.

Prečítajte si aj: Zo vzťahu do vzťahu už nechoďte. Prezradíme vám, aká dlhá má byť pauza medzi partnermi

Váš príbeh: Išla som sama do kina

Áno, „solo dating“ si dalo množstvo ľudí ako tohtoročné predsavzatie. Jednou z nich bola aj Mirka, ktorá je už takmer pätnásť rokov v šťastnom vzťahu. „Nikdy som nebola typ osoby, ktorá by niečo rada robila sama. Naozaj. Neviem čím to je, ale sama jednoducho nikde nejdem,“ začala.

Potom však narazila na príspevok o „solo datingu“. „Veľa som nad tým premýšľala a jednoducho som to chcela vyskúšať. S priateľom máme dobrý vzťah, ale napríklad ja milujem kino a on ho naozaj nemá rád. Občas sa preto aj pohádame, pretože chcem ísť na nejaký film a on nie. Je to normálne, aj to rešpektujem, ale jednoducho ma niekedy zamrzelo, že nejdeme aj my do kina ako iné páry. A práve preto som sa rozhodla, že ako prvé prekonám rande v kine... nie, nebolo to ľahké,“ hovorí nám s úsmevom.

„Viete, predstavte si to ako prípravu na pohovor. Celý deň som si hovorila, že to zvládnem, nie som predsa na niekoho odkázaná a chcem sa cítiť samostatne. Medzi týmito motivačnými vetami ma však občas prepadla priam panika,“ spomína na svoje prvé rande.

„No, samozrejme, som sa nachystala, prišla do kina a do poslednej chvíle nevedela či sa otočím na päte. Vysloviť pri pokladni 'prosím si jeden lístok' mi prišlo až smiešne, ale naozaj som sama so sebou bojovala, prekonávala som sa. Najvtipnejší moment však bol, keď som s nápojom v ruke a popcornom v druhej uvažovala, ako pôjdem na toaletu. Sála ešte nebola otvorená a tie tri sekundy stresu, čo spravím, mi spôsobili vrásku na čele. Všetko som nakoniec zvládla a keď som už sadla v kine, cítila som sa super. Naozaj. Len tak som sa prichytila, ako sa usmievam a v mysli si hovorím, zvládla si to,“ hovorí Mirka.

Samozrejme, ten pocit 'po' bol ešte lepší. „Dokázala som to. Pre niekoho to je maličkosť, pre mňa víťazstvo. A tak som si dala novú výzvu, chcem ísť sama na kávu a koláč do kaviarne. Doposiaľ mi to prišlo divné, už viem, že nič na tom nie je zvláštne,“ dodáva.

BRATISLAVA/vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.