Obvodní lekári môžu do konca februára svojim pacientom predpisovať lieky od špecialistov

Napadnutý záchranár Martin Sojka.
Zdroj: TASR

Všetky tri poisťovne ich preplatia a nebudú lekárov postihovať.

Zdravotné pomôcky a lieky, ktoré predpísali špecialisti svojim pacientom, môžu obvodní lekári na základe ich odporúčania predpisovať do 28. februára 2022. Podmienkou však je, že odborný lekár vystavil odporúčanie vlani a jeho platnosť presahuje aj do tohto roka.

Pre tvnoviny.sk to potvrdili zdravotné poisťovne Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera a aj Union. Platí tiež, že nebudú postihovať lekárov prvého kontaktu za ich predpísanie.

Problém s predpisovaním liekov nastal po 1. januári, kedy do platnosti vstúpila novela zákona o lieku a zdravotných pomôckach. Obvodní lekári odmietajú vypísať recept na lieky, resp. pomôcky pre svojich pacientov, pretože sa zmenil zákon.

Do konca roka tak robili na základe tzv. ročnej zdravotnej správy od špecialistu (napr. urológ, gynekológ, neurológ, geriater atď.), ktorú vydávali pre chronických pacientov raz za 12, resp. 6 mesiacov.

Zdroj: TV Markíza

„Platnosť odporúčaní na predpis lieku, ktoré lekár špecialista vystavil do 31. decembra 2021 vrátane, sa nahliada tak, že môže byť vykonaná iným lekárom, napr. všeobecným lekárom poistenca, najviac do 28. februára. U vyšetrení, preskripcií (predpisovanie liekov – pozn. red.) a odporúčaní na preskripciu realizovaných od 1. januára sa lekári špecialisti aj všeobecní lekári riadia novelou zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach,“ vysvetlila Petra Pupalová z oddelenia komunikácie VšZP.

Zmenu v predpisovaní liekov presadili vlani koaliční poslanci OĽaNO Eva Horváthová, Marek Šefčík a Marek Krajčí. Zdôvodňovali to tým, že tzv. delegovaná preskripcia administratívne extrémne preťažuje ambulancie všeobecných lekárov a zbytočne sa zvyšuje ich návštevnosť.

Novú legislatívu kritizujú viacerí predstavitelia odborných lekárskych spoločnosti a hlavní odborníci ministerstva zdravotníctva či Asociácia nemocníc Slovenska. Vyzvali ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby pozastavil jej účinnosť.

Asociácia na ochranu práv pacientov verí, že ministerstvo zdravotníctva i poslanci sa budú výhradami poskytovateľov, lekárnikov aj pacientov zaoberať. Ministerstvo reagovalo, že je naďalej otvorené diskusii. Debata na túto tému by sa mala podľa našich informácií uskutočniť tento týždeň.

Pozrite si reportáž, ktorú sme k tejto téme odvysielali v Televíznych novinách.

BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Union

Dôležité udalosti