Zásobníky plynu sú poloprázdne. A to len teraz ideme do rozhodujúceho obdobia, tvrdí analytik

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP

Situácia okolo plynu bude zrejme napätá až do konca zimy.

Zásobníky plynu sú už poloprázdne. Za normálnych okolností je takýto stav bežný až v polovici februára. A to ešte len teraz vstupujeme do kľúčového obdobia.

Horšie je, že situáciu podľa analytika nemáme vôbec vo vlastných rukách. Všetko teraz bude závisieť od počasia, ktoré je však v posledných rokoch extrémne nestabilné.

Prvé signály, že situácia s plynom nebude túto zimu ružová, prichádzali už pred začiatkom vykurovacej sezóny. Plynárenské firmy a firmy, ktoré prevádzkujú zásobníky, totiž už na prelome septembra a októbra varovali, že vzhľadom na to minimum, ktoré sme uskladnili, môžu nastať pri tuhšej zime problémy.

Tento scenár v tom čase pripustil aj minister hospodárstva Richard Sulík.

„Ak bude zima taká, aký je priemer z posledných 20 rokov, tak plynu je s veľmi slušnou rezervou dostatok,“ uviedol Sulík koncom októbra s tým, že ak bude najhoršia zima, aká bola za posledných 20 rokov, tak osem alebo deväť kalendárnych dní by koncom februára mohlo byť plynu nedostatok.

Aj teraz na hospodárstve tvrdia, že zásob plynu máme dostatok.

„Rezort hospodárstva situáciu v súvislosti s plynom neustále monitoruje, aby sme sa vždy vedeli rozhodnúť na základe aktuálnych informácií. Môžeme ubezpečiť, že plynu je dostatok a dôležitým faktorom je aj to, že zimné obdobie sa zatiaľ javí ako priemerné,“ odpísali nám z tlačového oddelenia.

Zásobníky sú poloprázdne, všetko závisí od počasia

V polovici januára klesli zásoby pod 50 percent v celej Európe. Lepšie na tom nie sme ani my.

„K 17.1.2022) sú zásobníky spoločnosti NAFTA naplnené na 40,83 percenta obchodnej kapacity. K rovnakému dňu v roku 2021 zásobník bol naplnený na 79,79% obchodnej kapacity,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti NAFTA Martina Štecová.

„Momentálne je úroveň zásob v zásobníkoch plynu na úrovni, ako bežne býva v polovici februára. Situácia je teda stále napätá a sme závislí od počasia,“ doplnil energetický analytik Karel Hirman.

Kľúčové je teda počasie. Zima je momentálne mierna, dokonca na prelome rokov prevládalo až jarné počasie. Toto všetko nám hrá do karát, aby sme zimu zvládli bez väčších problémov.

Aj energetický komentátor agentúry Bloomberg Javier Blas, ktorý mapuje v Európe stav plynových zásob, je optimista. Podľa neho sa blížime do bodu, kedy by sa počasie malo už len zlepšovať.

„Stále by sa mohlo ochladiť, ale zvyčajne je 28. január dátum, ktorý označujeme ako zlomový bod európskej zimy. Práve vtedy sa podľa 30-ročných priemerných štatistík začína mierne otepľovať,“ napísal Blas vo svojom komentári.

Súvisiaci obsah

Slovenský analytik si v našich geografických podmienkach na takéto predpovede netrúfa.

„Nedovolím si povedať, či existuje nejaký magický dátum. A zvlášť v posledných rokoch, kedy zažívame nevídané extrémy počasia,“ uviedol Hirman.

„Máme príklady, keď bola zima veľmi mierna, ale aj také, kedy udrela práve v jej druhej polovici. A do tohto obdobia, ktoré bude kľúčové, práve vstupujeme,“ dodal.

Z hore uvedeného teda vyplýva, že situácia sa do konca zimy nevyrieši a plynári sa budú v najbližších týždňoch čoraz viac pozerať na predpoveď počasia.

Podľa dlhodobých predikcií nateraz nič nenasvedčujeme tomu, že by malo na dlhšiu dobu výraznejšie prituhnúť. Meteorológovia však varujú, že relevantná predpoveď nikdy nepresahuje viac ako štyri dni.

„Situácia okolo plynu je stále napätá a bude napätá až do konca zimy,“ poznamenal Hirman.

Slovensko naposledy zažilo plynovú krízu pred 13 rokmi

Celá Európa túto zimnú sezónu bojuje s nedostatkom plynu. Moskva sa v tejto súvislosti stala terčom obviňovania, že za obmedzovaním dodávok plynu sa snaží prinútiť Nemecko a Európsku úniu k rýchlemu schváleniu plynovodu Nord Stream 2.

Rusko však obvinenia z toho, že používa plyn ako politickú zbraň, odmieta. Tvrdí, že plní všetky kontrakty a odkladom spustenia prevádzky Nord Stream 2 sa sama EÚ pripravuje o dodatočné dodávky plynu.

Slovensko naposledy zažilo plynovú krízu v roku 2009. Vtedy sme sa stali rukojemníkmi v spore medzi Ruskom a Ukrajinou o cenách a dodávkach zemného plynu. Úplná odstávka trvala 11 dní. Okrem nás mali najväčšie problémy Bulharsko, Srbsko a Maďarsko.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti