Zmeny v predpisovaní liekov trápia domovy sociálnych služieb. Návštevy u špecialistov nebudú stíhať

ufo.mp4
Zdroj: TASR/AP

Nie všetci odborní lekári klientom predpisujú lieky na diaľku.

Na zmeny pri predpisovaní liekov nepriaznivo reagujú aj domovy sociálnych služieb. Návštevy špecialistov s klientmi nebudú kapacitne stíhať. Nie všetci odborní lekári im predpisujú lieky na diaľku.

V Centre sociálnych služieb v bratislavskej Dúbravke je 46 klientov a každý z nich má hneď niekoľko špecialistov.

Platí, že so špecialistom je možné absolvovať konzultáciu aj cez telefón. Recept, dokonca aj repetatur, môže vypísať tiež elektronicky. Niektorí si však vyžadujú osobnú návštevu.

V zariadení majú všeobecného lekára, ktorý tam chodí raz týždenne. Po dohode a na základe odporúčaní špecialistov pokračuje pri predpisovaní liekov pre klientov.


„Teraz, keď to zmenili, to pre naše zariadenie a každé iné bude znamenať to, že musíme prijať špeciálneho človeka len na to, že bude obvolávať každý druhý mesiac špecialistov našich klientov, aby im predpísali lieky. Máme najvyššie stupne odkázanosti, naozaj ťažké stavy, ten klient má aj šesť-sedem špecialistov, to je proste sizyfovská práca, on nemá vždy čas dvihnúť telefón a riešiť vás,“ uviedla Anna Ghannamová, predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb.

Novela zákona mala odbremeniť a zvýšiť kapacitu všeobecných lekárov. Momentálne trvá núdzový stav, takže lieky môže naďalej predpisovať aj obvodný lekár.

Na ministerstve zdravotníctva sa tento týždeň uskutoční stretnutie s viacerými odbornými inštitúciami, kde sa o zmenách pri predpisovaní liekov bude ešte diskutovať.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lieky

Dôležité udalosti