SHMÚ upozorňuje vo väčšine krajov na snehové jazyky, sever Slovenska potrápi vietor

Meghan Trainor sa vydala
Zdroj: FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Vydali preto aj výstrahy.

Snehové jazyky a záveje sa môžu vyskytovať počas utorka vo viacerých krajoch Slovenska, okrem Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského.

Sever republiky môže na horách potrápiť vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.

Najnižší stupeň výstrahy pred tvorbou snehových jazykov a závejov trvá predbežne do 18.00 h.

„Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity,“ upozornili meteorológovia.

Zdroj: shmu.sk

Silnejší vietor na horách sa môže v okresoch Banská Bystrica, Ružomberok, Brezno, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, a Poprad vyskytovať do 18.00 h.

Dopoludnia platí v tejto súvislosti druhý stupeň výstrahy, popoludní prvý stupeň. Doobeda môže vietor v týchto oblastiach nad pásmom lesa dosiahnuť v nárazoch rýchlosť až 160 kilometrov za hodinu.

Pred vetrom varuje SHMÚ do 17.00 h aj v celom okrese Poprad. V utorok ráno sa mohla vyskytnúť na Slovensku poľadovica.

Cesty sú podľa SSC zjazdné

Slovenské cesty sú v utorok ráno zjazdné. Na niektorých úsekoch treba rátať s vrstvou čerstvého, utlačeného alebo zľadovateného snehu. Vodičov o tom informuje Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk.

Povrch diaľnic a rýchlostných ciest je prevažne vlhký až mokrý. Na úseku rýchlostnej cesty R3 obchvat Trstená sa nachádza kašovitý sneh do dvoch centimetrov.

Na severe stredného a na východe Slovenska sa podľa SSC na vozovkách prvej až tretej triedy nachádza vrstva čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu do troch, ojedinele piatich centimetrov.

„Na úseku cesty II/578 Skalka - Kremnica a na cestách tretej triedy v obvode Banská Bystrica je na vozovke vrstva zľadovateného snehu hrúbky od jedného do dvoch centimetrov,“ spresnili cestári.

Povrch vozoviek horských priechodov (HP) je prevažne pokrytý čerstvým až utlačeným snehom do troch centimetrov. Na HP Donovaly a Podspády je utlačený sneh do piatich centimetrov. Miestami zľadovatený sneh hrúbky jeden centimeter je na HP Veľké Pole a Cukmantel.

„HP Šturec, Chorepa, Zbojská, Pezinská Baba, Dargov, Skýcov, Homôlka, Šútovce, Vyšehrad, Branisko, Pusté Pole, Biela Hora a Havran majú povrch vozoviek vlhký až mokrý,“ informovali.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti