Jazyk ako zrkadlo nášho zdravia: Odborník prezradil, koľko ochorení môže odhaliť a ako ho čistiť

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com/Andrey_Popov

Jazyku často nevenujeme pozornosť, ktorú si zaslúži.

Ruku na srdce, koľkí z nás si ráno a večer čistia okrem zubov aj jazyk? Starostlivosť o zuby sa vysvetľuje už od útleho detstva, apelujú na ňu rodičia aj zubári. Jazyku však často nevenujeme pozornosť, ktorú si zaslúži. V skutočnosti je pritom aj on náchylný na ochorenia. Čo nášmu jazyku hrozí a ako sa oň starať, nám v rozhovore prezradil stomatológ a maxilofaciálny chirurg Andrej Jenča.

Čo môže jazyk odhaliť

„Jazyk podceňujeme. Vďaka nemu môžeme komunikovať, to vie každý. Ale málokto si uvedomuje, že v ústnej dutine figuruje ako miešačka, čistič,“ hovorí odborník. Vďaka tomuto orgánu tiež môžeme vnímať chute, keďže sa na ňom nachádza väčšina chuťových pohárikov.

Najdôležitejšie však je, že sa na jazyku odráža naše zdravie, je určitým zrkadlo. A to jeho farba, štruktúra aj povlak. „Osobne viem rozpoznať z jazyka vyše 70 chorôb. Jazyk plní veľké funkcie v ústnej dutine,“ prezrádza Jenča. Aj preto je dôležité nepodceňovať ho a vedieť rozpoznať súvisiace ochorenia.

Bežné zafarbenie zdravého jazyka je rovnomerne ružovkasté. Nie sú na ňom škvrny, ryhy, povlak ani bolestivé vyrážky. Práve takýto jazyk signalizuje zdravé trávenie a stav vnútorných orgánov. V prípade, že trpíte nejakým zdravotným problémom, tak dôjde na jazyku k určitým zmenám.

Prečítajte si aj: Moderné fajčenie je vraj zdravšie. Lekárka vysvetľuje, prečo to tak nie je

Povlak a negatívne signály

Prvé, čo skontroluje všeobecný lekár je jazyk. Musíte ho vyplaziť a on paličkou pozrie na jeho povrch a následne do hltana či neuvidí zápal. „Pri zápalovom ochorení baktériového pôvodu, ako je angína, sú vlasové papily, ako to nazývame, začervenané a svietia. Ak sa pozrieme na ochorenia infekčného pôvodu, čo môžeme pozorovať aj pri koronavíruse, tak jazyk má farbu jasne červenú. Spôsobuje to zvýšená teplota či zápal v krvi,“ prezrádza.

Štandardne sa na jazyku vytvára povlak. „Vytvára sa hlavne v noci, napríklad ak ste mali na večeru štipľavé jedlo. Pri spaní sa totiž regurgitáciou, navrátením potravy, dostáva do ústnej dutiny kyslosť, ktorá evokuje tvorbu povlakov,“ hovorí. Ide o neškodné povlaky, ktoré je nutné pravidelne z povrchu odstraňovať. Takéto vznikajú aj pri fajčení či pití alkoholu. „Potom sú však povlaky žlté, sýto biele, hnedé, nerovnomerné a iné, ktoré odhaľujú ostatné ochorenia,“ tvrdí Jenča.

Zdroj: shutterstoc.com/BLACKDAY

Čistenie

Jazyk je nutné pravidelne čistiť, v podstate rovnako ako zuby. „Ráno a večer je samozrejmosťou, ale v skutočnosti by ste ho mali očistiť po každom jedle ako aj zuby,“ hovorí odborník. Urobiť tak môžete zakaždým svojou kefkou, pokiaľ nie je tvrdá, prípadne jej druhou pevnou časťou, kde sú niekedy vytvorené na to zarážky.

„Najlepšie účinné sú ale škrabky na jazyk. Povlak totiž musíte zotrieť od koreňa smerom dopredu. Stiahnuť ho. Najprv stred a potom okreje. Odporučiť vám však jednu konkrétnu neviem. Škrabky sa číslujú od jedna po päť, prvé dve sú vhodné pre deti. Musíte ju v prvom rade dobre uchopiť, aby vám sedela v ruke a v druhom rade musíte vybrať vhodnú veľkosť k vašej ústnej dutine. Obmedzí vás aj dáviaci reflex,“ vysvetľuje. Odstránenie povlaku eliminuje aj zápach z úst.

Viac zaujímavých informácií sa o jazyku dozviete z nasledujúceho rozhovoru.

 

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti