Maďarsko a Poľsko znižuje DPH na potraviny, ministerstvo pôdohospodárstva v tom nevidí zmysel

Neverejná omša, ktorú slúžili v Kostole sv. Štefana v Piešťanoch. Veriaci ju mohli sledovať v priamom prenose cez sociálnu sieť.
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Podľa rezortu by to malo len krátkodobý efekt.

Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny má len krátkodobý efekt. Uviedol odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na vyjadrenia podpredsedu opozičnej strany Smer-SD Richarda Takáča o tom, že vlády okolitých štátov znižujú DPH na potraviny, len slovenská vláda nie.

"Zo skúsenosti vieme, že zníženie DPH je len krátkodobý efekt a cena potraviny sa vráti za krátku dobu na pôvodnú výšku a vyššia marža skončí u obchodníkov," spresnil agrorezort s tým, že sleduje vývoj spotrebiteľských cien potravín, ako aj vývoj cien energií v súvislosti s dosahom na spotrebiteľské ceny potravín.

"V súvislosti s vlnou zdražovania a dočasným zavedením nulovej DPH na potraviny zo strany Poľska a reguláciou cien vybraných potravín zo strany Maďarska zvažuje MPRV SR všetky možnosti vhodných opatrení. Chceme však pripomenúť, že oblasť spotrebiteľských cien, takisto ani výška DPH, nie sú v kompetencii MPRV SR," poznamenalo ministerstvo pôdohospodárstva.

"V tejto súvislosti dávame do pozornosti aj aktuálne prebiehajúcu výzvu 4.2 Program rozvoja vidieka SR na roky 2014 až 2020 Podpora pre investície na spracovanie/uvádzanie na trh a/alebo vývoj poľnohospodárskych výrobkov. Pre túto výzvu na podopatrenie 4.2 je alokovaných 170 miliónov eur a budú nimi podporené investície do technológií (najmä zariadenia, stroje, prístroje i laboratórne vybavenie) aj stavebné investície v jednotlivých odvetviach potravinárstva. Podporené budú investície vo výrobe, skladovaní aj odbyte," dodalo MPRV.

Podpredseda Smeru a člen Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Richard Takáč k zvyšovaniu cien potravín uviedol, že "zdražovanie prepuklo, susedné štáty zakročili, slovenská vláda spí".

Maďarsko bude podľa Takáča od februára regulovať ceny vybraných šiestich potravín. Rovnako od februára bude v Poľsku platiť nulová DPH na potraviny, nehovoriac o znížení poľskej DPH na benzín a diesel z 23 % na 8 %.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchod

Dôležité udalosti