Poskytovatelia sociálnych služieb hrozia generálnym štrajkom. Vláde adresovali svoje požiadavky

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Opatrovateľky utekajú za hranice a u nás sa o ľudí nemá pomaly kto starať.

Poskytovatelia sociálnych služieb toho majú už dosť. Vláde adresovali výzvu. Chcú zvýšenie platov pre opatrovateľky aj mimoriadne dotácie na opravu havarijných stavov zariadení. Inak nevylučujú ani generálny štrajk.

Najmä na západnom Slovensku nemajú koho postaviť do služby a dávno vraj nespĺňajú zákonom stanovené personálne štandardy, lebo nikto z mladších prácu opatrovateľov robiť nechce. Poskytovatelia sociálnych služieb dnes prišli na vládu s požiadavkami.

„Chceme vyzvať vládu, aby zvýšila mzdy zamestnancov, opatrovateliek a sestier, teda obslužného personálu, lebo ak od nás chcú, aby sme všetko dodržiavali, bez ľudí to urobiť nevieme, potrebujeme na to ľudí a zaplatiť ich,“ uvádza Anna Ghannamová, APSS.

Poskytovatelia upozorňujú, že to je dôvod prečo nám opatrovatelia utekajú za hranice. Len v susednej Českej republike sú podmienky výrazne lepšie. Keď zistili, že tam opatrovateľov začali preplácať obchodné reťazce, razantne zvýšili platy vo verejných aj neverejných zariadeniach.


„V roku 2022 prispievame na mzdy o dvadsať percent viac, celý príspevok ide na mzdy. Ak si to porovnáme s nárastom platov vo verejnej sfére o tri percentá, my sme to zvýšili razantne,“ tvrdí minister práce Milan Krajniak.

Balík peňazí má ísť aj na budovy. Poskytovatelia žiadali o mimoriadne dotácie na havarijné stavy, mnohé zariadenia nedokážu plniť protipožiarne opatrenia, čo sa ukázalo po tragickom požiari v Osadnom.

Zariadenia ale nechcú peniaze len tak. Žiadajú evakuačné cvičenia s hasičmi, kde by sa odhalili najakútnejšie problémy a až na základe toho by dostali dotácie. Vo väčšine z nich totiž chýbajú evakuačné výťahy.

„Ako môže jedna opatrovateľka evakuovať 40 ľudí, kde polovička má psychickú poruchu, nemajú tam zdviháky, prostriedky na manipuláciu s týmito ľuďmi. Veľa zariadení nemá ani signalizáciu poriadnu,“ hovorí Jaroslav Servatka, odborný poradca pre Komoru opatrovateliek Slovenska.

Poskytovatelia budú na požiadavkách trvať. Ak zmeny neprídu, nevylučujú ani generálny štrajk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Platy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.