Šírenie krutých videí z Miloslavova polícia zatiaľ nestíha, zákon o kyberšikane sa nedá použiť

Prípad šikany v Miloslavove
Prípad šikany v Miloslavove Zdroj: TV Markíza

Rezort spravodlivosti však vidí iný paragraf, podľa ktorého sa dajú videá z Miloslavova stíhať.

V Miloslavove vyšetrujú lúpež, výtržníctvo aj ublíženie na zdraví. Šírenie krutých videí po internete však zatiaľ polícia nestíha. Nedávno prijatý zákon o kyberšikane sa na to zrejme použiť nedá a treba ho opraviť. Pozreli sme sa, či sa dá šírenie podobných videí vôbec trestať.

Dievča z Miloslavova trpelo dvakrát. Najprv ju zbili a vyzliekli. Potom videá z incidentu rozposlali po internete. Virtuálny priestor zohráva v prípade dôležitú úlohu.

Prípad už polícia stíha, no len za samotný útok, nie za zdieľanie či šírenie krutých videí. Polícia však ubezpečuje, že vyšetrovaniu nie je koniec

Doba sa zmenila a ubližovať sa dá cez internet rovnako ako zoči-voči. Práve ponižovanie, zastrašovanie či neoprávnené zverejnenie súkromných videí a fotiek mal postihnúť nový paragraf o kyberšikane. Vlani ho presadili koaliční poslanci

Prípad z Miloslavova by mohol na prvý pohľad vyzerať ako vzorovým príklad kyberšikany. Problém je však v znení zákona. Použiť sa dá pri videách, ktoré boli získané so súhlasom – no bez súhlasu zverejnené. V Miloslavove sa odohrala iná situácia


„Tam je v kontexte tohto prípadu problematický práve ten súhlas – teda poškodená osoba vedela, že takýto záznam sa robí. Preto ministerstvo spravodlivosti v ďalšej novelizácii navrhuje vypustiť tento súhlas,“ tvrdí odborník.

Paragraf má svoje využitie inde – napríklad pri takzvanom „revenge porn“ - keď si zamilovaný pár dobrovoľne spraví súkromné erotické zábery, no jeden z partnerov ich neskôr bez súhlasu zverejní ako pomstu pri rozchode či nevere.

Rezort spravodlivosti však vidí paragraf, podľa ktorého sa dajú videá z Miloslavova stíhať. Podľa našich informácií ho už oprášili aj vyšetrovatelia.

Rozširovanie takéhoto videa by podľa platného trestného zákona mohlo byť postihnuté aj podľa paragrafu o ohrozovaní mravnosti, za ktoré hrozia 2 roky a pri závažnejšom konaní až 5 rokov.

Na podobné skutky vo virtuálnom priestore máme viacero paragrafov, ktoré sa prípadne dajú použiť – od ohovárania, cez nebezpečné prenasledovanie, vydieranie, sexuálne zneužívanie až po výrobu detskej pornografie.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.