Sčítanie obyvateľov: Klesol počet veriacich, vzrástol počet ateistov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Okrem slovenskej sa najviac ľudí prihlásilo k maďarskej, rómskej a českej národnosti.

Na Slovensku klesol počet ľudí hlásiacich sa ku katolíckemu vierovyznaniu a vzrástol počet ateistov. Vyplýva to z vyhodnotených dotazníkov pri minuloročnom sčítaní obyvateľov, ktoré prezentovali predstavitelia štatistického úradu.

Vierovyznanie

K skupine bez vierovyznania sa prihlásilo 1,3 milióna ľudí, čo je 23,8 percenta. Pri ostatnom sčítaní, v roku 2011, to bolo 725 362, teda 13,4 percent.


K rímskokatolíckej cirkvi sa prihlásilo tri milióny ľudí, celkom 55,8 percenta. Druhou najpočetnejšou skupinou sú veriaci hlásiaci sa k evanjelickej cirkvi augsburského vyznania -  5,3 percenta (287-tisíc). Gréckokatolícka cirkev je v poradí tretia, prihlásili sa k nej štyri percentá, čo je 218-tisíc ľudí. Štvrté miesto patrí kalvínskemu vyznaniu (1,6 percenta). Všetky ostatné náboženské vyznania majú menej ako percentný podiel.

Z regionálneho hľadiska je rímskokatolícka cirkev najpočetnejšou vo všetkých krajoch, okrem Bratislavského a Košického, pričom má v nich viac ako 50-percentný podiel.

V okrese Námestovo, sa ako v jedinom na Slovensku, sa k rímskokatolíckej cirkvi prihlásilo viac ako 90 percent obyvateľov (92,4 percenta).

Najvyšší podiel obyvateľstva bez vyznania je v Bratislavskom kraji, takmer 40 percent. Okresy, v ktorých dosiahol podiel obyvateľstva bez vyznania viac ako 40 percent celé hlavné mesto a okres Rožňava.

Národnosť

K slovenskej národnosti sa prihlásilo 4,6 milióna ľudí (83,8 percenta). K národnostným menšinám sa prihlásilo 600-tisíc obyvateľov (10,8 percenta).

Z nich k maďarskej národnosti sa prihlásilo 422,1 tisíc obyvateľov, rómsku národnosť uviedlo 67,2 tis. ľudí, českú 29-tisíc, rusínsku 23,7 tisíca. Podiely ostatných národností sú menšie ako 0,2 percenta.

Najviac obyvateľov hlásiacich sa k slovenskej národnosti je v Žilinskom kraji, najmenej v Nitrianskom kraji.

Materinský jazyk

Slovenčina je materinským jazykom pre takmer 82 percent obyvateľov, konkrétne 4 456102 ľudí. Najvyšší podiel v Žilinskom a Trenčianskom kraji (viac ako 90 percent). Maďarský materinský jazyk má najväčšie zastúpenie v Trnavskom a Nitrianskom kraji (vyše 20 percent) a rómsky materinský jazyk v Prešovskom a Košickom kraji (nad štyri percentá).

Druhým najpočetnejším jazykom je maďarčina, ktorú ako materinský jazyk uvádza 8,5 percenta občanov (462 175 osôb). Rómčina je materinským jazykom pre 1,8 percenta ľudí (100 526) žijúcich na Slovensku. Ostatné materinské jazyky tvoria podiely menšie ako jedno percento.

Rusínsky jazyk je štvrtý najpočetnejší materinský jazyk (0,7 percenta obyvateľstva), piatym najpočetnejším materinským jazykom je čeština (0,6 percenta).

Medzi ďalšie materinské jazyky na Slovensku patria ukrajinský, ruský, anglický, nemecký, poľský, vietnamský. Posunkový slovenský jazyk si ako materinský jazyk uviedlo 1 835 obyvateľov.

Materinský jazyk je reč, ktorou obyvateľ najčastejšie hovoril vo svojom detstve. Iný materinský jazyk ako slovenský uviedlo celkovo 12,5 percenta obyvateľov Slovenska.

Veková štruktúra a miesto narodenia

Viac ako dve tretiny obyvateľov (67 percent) patria do vekovej skupiny 15 - 64 rokov. Vo vekovej skupine 0 - 14 rokov je 15,9 percenta populácie, najstaršiu skupinu obyvateľov nad 65 rokov patrí 17,1 percenta ľudí.

Takmer 96 percent (95,8 percenta) obyvateľov sa narodilo na Slovensku. Necelé štyri percentá (3,92 percenta) sa narodili mimo Slovenska, najviac z nich v Českej republike, Spojenom kráľovstve a Ukrajine.

V rámci okresov s najvyšším podielom obyvateľov narodených mimo územia SR figuruje Bratislavský kraj, na úrovni okresov je to Skalica a Bratislava III, takisto Bratislava II a Bratislava IV, na východnom Slovensku okresy Michalovce, Sobrance a Medzilaborce.

Všetky výsledky minuloročného sčítania nájdete na oficiálnej stránke ŠÚ

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sčítanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.