Slovák (31), obvinený z vraždy učiteľky v Írsku, naše úrady o pomoc zatiaľ nepožiadal

Slovák Jozef Puska obvinený z vraždy mladej učiteľky v Írsku
Slovák Jozef Puska obvinený z vraždy mladej učiteľky v Írsku Zdroj: Profimedia

Generálna prokuratúra poskytla Írsku informácie z registra trestov.

Generálna prokuratúra (GP) SR poskytla 18. januára Írsku požadované informácie z registra trestov. Informoval o tom hovorca GP SR Dalibor Skladan. Požiadavka má súvisieť s medializovaným prípadom vraždy v Írskej republike.

Prokuratúru kontaktovala írska strana prostredníctvom Európskeho informačného systému registrov trestov (ECRIS). „GP SR bezodkladne poskytla ústrednému orgánu pre výmenu informácií z registrov trestov Írskej republiky všetky relevantné informácie v súlade so zákonom o registri trestov a Európskym dohovorom o vzájomnej pomoci v trestných veciach,“ priblížil hovorca.

Slovenské úrady zatiaľ o pomoc nepožiadal

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR eviduje prípad obvinenia slovenského občana z vraždy írskej učiteľky v Dubline. Tamojší zastupiteľský úrad slovenskej diplomacie zatiaľ nedostal požiadavku obvineného o poskytnutie asistencie. Uviedol to hovorca rezortu Juraj Tomaga.

„O prípade vieme a veľmi pozorne ho sledujeme. Náš zastupiteľský úrad v Dubline nedostal požiadavku dotknutého občana o poskytnutie asistencie ani priamo, ani sprostredkovane prostredníctvom írskych úradov, ani jeho právneho zástupcu, rovnako neevidujeme súhlas zadržaného s tým, aby bol náš zastupiteľský úrad o prípade informovaný,“ uviedol rezort s tým, že ak podobnú požiadavku dostane, bude v rámci svojich kompetencií poskytovať štandardnú konzulárnu asistenciu ako každému občanovi, ktorý o ňu požiada.

FOTO: Slováka (31), otca piatich detí, obvinili z vraždy mladej učiteľky v Írsku

Írske úrady mali obviniť slovenského občana zo spáchania vraždy 23-ročnej učiteľky Ashling Murphyovej, ku ktorej malo dôjsť 12. januára. Správu v stredu (19. 1.) večer priniesli médiá. Informovali tiež, že 31-ročný muž, žijúci v meste Tullamore v strednom Írsku, spáchanie činu odmietol. Aktuálne má byť v predbežnej väzbe, pred súd sa má postaviť 26. januára.


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.