Poľsko radikálne znižuje DPH na potraviny. U nás sa nič podobné nechystá, ekonóm to schvaľuje

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Aj na Slovensku máme na základné potraviny zníženú DPH.

Ceny potravín rastú rekordným tempom. A vyzerá to tak, že tento trend ešte pár mesiacov potrvá. Okolité krajiny – Poľsko a Maďarsko – sa rozhodli s týmto nárastom zabojovať. Slovenský rezort pôdohospodárstva nevidí v znižovaní DPH zmysel, podobne to hodnotí aj ekonóm.

Maďarsko sa rozhodlo regulovať ceny vybraných potravín a Poľsko zašlo ešte ďalej. Naši severní susedia od februára dočasne zavádzajú nulovú DPH na takmer všetky potraviny.

„Zo skúsenosti vieme, že zníženie DPH je len krátkodobý efekt a cena potraviny sa vráti za krátku dobu na pôvodnú výšku a vyššia marža skončí u obchodníkov,“ kontruje slovenský agrorezort.

Prečítajte si tiež:

Rezortu dáva za pravdu aj odborník, ktorý znižovanie DPH považuje za populistické opatrenie. Pripomíname, že Poľsko, ale aj Maďarsko čakajú parlamentné voľby.

„Akékoľvek znižovanie DPH na potraviny by malo len dočasný účinok a v podstate by len zmiernilo nárast cien, keďže väčšina obchodov by si to premietla do svojich marží. Nedá sa preto očakávať, že by sa ceny stabilizovali,“ vysvetlil ekonóm SAV Vladimír Baláž.

Zároveň dodáva, že štáty v našom regióne nemajú veľký priestor na to, ako reálne ovplyvniť ceny na pultoch.

„Keďže faktory, ktoré ceny potravín ženú smerom nahor, sú externé, teda mimo územia Slovenska, ako je napríklad rast cien ropy, tak nevieme s tým veľa urobiť. Tie ceny však nebudú rásť donekonečna a napokon sa ustália,“ dodal Baláž.

Kroky Maďarska sú neakceptovateľné, Poľskom by sme sa mohli inšpirovať

Obchodné reťazce to vidia inak. Aj keď cenová regulácia, akú predstavilo Maďarsko, považujú na neprípustnú, Poľsko by nám vraj mohlo byť inšpiráciou.

„Máme jednu z najvyšších sadzieb DPH v Európe, najvyššiu sadzbu v rámci krajín V4 a práve zníženie sadzby DPH by pomohlo celej agropotravinárskej vertikále lepšie absorbovať narastajúcu infláciu, čo by znamenalo menší prenos na spotrebiteľa, ale aj zvýšenie konkurencieschopnosti,“ ozrejmil Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), ktorá zdržuje najväčšie obchodné reťazce na Slovensku.

Tu však treba dodať, že aj u nás máme na základné potraviny, ako je pečivo, maslo, mlieko či zelenina a ovocie, zníženú DPH. Neuplatňuje sa na ne štandardná 20-percentná sadzba DPH, ale len 10-percentná.

A práve pri jej zavádzaní, či už v roku 2016, ale aj v roku 2020, sa potvrdil trend krátkodobého zníženia cien, ktoré sa následne vrátili na pôvodné hodnoty.


Ceny potravín porastú ešte rýchlejšie

To, že na konci roka rast inflácie lámal rekordy, automaticky neznamená, že sa jej rast zastaví. Analytici totiž predpovedajú, že tempo sa v prvých mesiacoch nového roka ešte zrýchli.

„Kým v januári 2021 dosahovala inflácia úroveň 0,7 percenta, v decembri dosiahla až 5,8 percenta. Očakávame, že v prvom štvrťroku 2022 bude ešte vyššia a bude atakovať 7 percent. V nasledujúcich kvartáloch tohto roka by zdražovanie malo spomaľovať,“ predpovedá analytička Eva Sadovská.

Väčší problém ako „krátkodobá“ rastúca inflácia je pre výšku cien nedostatočná podpora potravinárskeho priemyslu, ktorý potom nedokáže dobiehať konkurenciu z okolitých štátov.

„V súčasnosti žiadajú v priemere slovenskí potravinári vyššie navýšenia odbytových cien ako zahraničná konkurencia, čo len potvrdzuje dlhodobé podfinancovanie slovenského agropotravinárskeho priemyslu,“ dodal Krajčovič.

„V tejto súvislosti dávame do pozornosti aj aktuálne prebiehajúcu výzvu 4.2 Program rozvoja vidieka SR na roky 2014 až 2020 Podpora pre investície na spracovanie/uvádzanie na trh a/alebo vývoj poľnohospodárskych výrobkov. Pre túto výzvu na podopatrenie 4.2 je alokovaných 170 miliónov eur a budú nimi podporené investície do technológií aj stavebné investície v jednotlivých odvetviach potravinárstva. Podporené budú investície vo výrobe, skladovaní aj odbyte,“ uzavrel agrorezort.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.