Tento rok sa neotvorí ani jeden úsek nových diaľnic. Prioritu dostalo niečo iné

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Problémom je aj prvá čisto diaľničná križovatka D1 D4.

Diaľničnú sieť nedokončíme ani v tomto roku. Aj keď sa k prepojeniu Bratislavy a Košíc pomaly blížime, ešte zopár rokov to potrvá. Dopravní analytici zhodne tvrdia, že prioritou je riešenie situácie pod Strečnom.

Kým v minulosti sme boli zvyknutí na takmer každoročné strihanie pásky a otváranie nových úsekov diaľnic, v posledných rokoch je slávnostných otváračiek pomenej. Pritom napríklad hlavnej dopravnej tepne v krajine, na diaľnici D1, chýbajú už len tri úseky.

Práve úsek Turany – Hubová, ktorý má nadväzovať na Tunel Višňové, podľa posledných odhadov skôr ako o dva roky hotový nebude.

Diaľničnú výstavbu by mohla zjednodušiť aj nová stavebná legislatíva, ktorá čaká na schválenie parlamentom.


Problémom je aj prvá čisto diaľničná križovatka D1 D4, ktorej staviteľa ešte len vyberajú, hoci časť, na ktorú sa napája – teda PPP projekt D4/R7, spustili v minulom roku a bez nej prakticky celý projekt nemá význam.

Pôvodne mal túto križovatku vytvoriť zhotoviteľ nultého obchvatu Bratislavy, no počas výstavby a námietok zo strany aktivistov sa celý proces natiahol a štát nestihol postaviť križovatku včas. Táto križovatka by mala v budúcnosti zbaviť Bratislavu medzinárodnej tranzitnej dopravy smerujúcej cez Slovensko do Rakúska, Maďarska či Česka.

Kým v minulom roku otvorili tri úseky nových diaľnic, tento rok neotvoria ani jeden.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Výstavba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.