Polícia ide po krku vrahom Daniela Tupého. Vyspovedali sme jedného z napadnutých mladíkov

Svedok vo vražde Daniela Tupého
Svedok vo vražde Daniela Tupého Zdroj: TV Markíza

Keď k útoku došlo, Rasťo mal iba 19 rokov.

V prípade, ktorý traumatizuje Slovensko už viac ako 16 rokov, nastal výrazný posun. V kauze vraždy Daniela Tupého má polícia nové dôkazy. Tvrdí to nový riaditeľ NAKA, ktorý sa na vyšetrovaní vraždy z roku 2005 osobne podieľal.

Otec Daniela Tupého si myslí, že je dnes prípad v najlepších rukách. Jeden z mužov, ktorý sa stal terčom útoku, nám priblížil, ako sa vražda stala. „Bol to bežný večer. Boli sme na pive s kamošmi v meste. Z mesta sme išli do Propelleru a tam sa to na Tyršovom stalo nečakane,“ uviedol.

Rasťo mal vtedy 19 rokov. So skupinkou kamarátov, medzi ktorými bol aj 21-ročný študent Daniel Tupý, sa presúvali zo Starého Mesta do petržalského Propelleru, kde sa v tých rokoch stretávala alternatívna scéna.

„Stalo sa to veľmi rýchlo. Prišlo a odišlo. Ja som ani nikoho nevedel identifikovať. Nikoho som nevidel. Bolo ich tam podľa všetkého10 až 15. Stiahli ma z bicykla, dokopali, dobili a ušli. Až v sanitke mi povedali, že som bodnutý. Ja som to dovtedy ani nevedel,“ povedal Rasťo.


Jeho kamarát Daniel Tupý bol na mieste mŕtvy. Nasledovalo vyšetrovanie, ktoré po pár rokoch prišlo s päticou obvinených. Patriť mali k zločineckej skupine piťovcov. Hlavným obžalovaným bol Richard Hrotko. Aj pre zmeny kľúčových svedeckých výpovedí odchádzal zo súdu ako slobodný muž.

Ubehli dlhé roky a prípad podľa všetkého ožíva. V rozhovore pre Denník N prezradil nový šéf NAKA, že sa dôkazná situácia veľmi posilnila.

To, že sa prípad posunul, nie je pre otca Daniela Tupého prekvapením. Po rokoch však spomína na manipulovanie vyšetrovania. Aj to podľa neho mohlo spôsobiť, že boli z vraždy obžalovaní nesprávni ľudia.

Odborník na extrémizmus spomína, že v tom čase boli útoky neonacistov v Bratislave bežné. To, že za vraždou mali stáť neonacisti a nie gang piťovcov, bola pôvodná vyšetrovacia verzia.

Napriek pokrokom vo vyšetrovaní polícia stále nevzniesla obvinenie voči konkrétnej osobe. Prípad brutálnej vraždy spred 16 rokov tak zostáva stále neobjasnený.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vražda

Dôležité udalosti