Domáce

Rozhoduje sa o osude nemocnice, ktorú zachraňoval kotolník

nemocnica2web_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Poslanci dostali len necelé dva týždne, aby sa rozhodli, či ju na 20 rokov predajú Pente. Primátor, riaditeľ nemocncie aj konateľ spoločnosti (kotolník), ktorá ju zachraňovala sú s terajšími výsledkami nemocnice spokojní.

Len dva týždne dostali kežmarskí poslanci na to, aby sa rozhodli, či dajú svoju nemocnicu do súkromných rúk na viac ako 20 rokov. Doteraz je jej strategickým partnerom spoločnosť, ktorej konateľom je kotolník. Ako presne hospodáril, koľko za to dostal on a človek, ktorý túto firmu vlastní, ale nikto prezradiť nechce.


Kežmarská nemocnica pre miliónové dlhy padala na kolená. Odkedy do nej vstúpila firma s konateľom kotolníkom, riaditeľ nemocnice si pochvaľuje.

„De facto sme stabilizovali nemocnicu," tvrdí riaditeľ Martin Magera.

Kotolník Juraj Majer priznáva, že väčšinu vecí okolo nemocnice riešil Tomáš Tvarůžek. Na otázku platu odpovedal, že medzi ním a Tvarůžkom bola určitá dohoda, výšku však neprezradil. Na dianie v kežmarskej nemocnici je hrdý.

„Samozrejme, nemocnica bola vo veľkých dlhoch a je v pluse," hovorí Majer

Nemocnia v Kežmarku je mestská a keď bolo najhoršie, zachraňovali ju poslanci z daní miestnych obyvateľov. Keby však Kežmarčania chceli vedieť, koľko peňazí si za spravovanie nemocnice vzali manažéri firmy, ktorej šéfuje kotolník, veľa by sa nedozvedeli.

„Nebola to až taká vysoká odmena," povedal primátor Kežmarka Igor Šajtlava, no presnú sumu nechcel prezradiť.

O odmene mlčí aj český podnikateľ a svojsky reaguje aj na otázky okolo toho, že do funkcie konateľa firmy dosadil kotolníka.

„Urobil som všetko tak, ako má byť. Podľa zákona," obhajuje sa Tvarůžek.

Podtatranský cirkus týmto nekončí. O nemocnicu má teraz Penta. Do budúceho štvrtka sa musia poslanci rozhodnúť. Veľa času nemajú, keby to ale bolo na primátorovi, Penta by nemocnicu na 20 rokov dostala hneď.

Je v poriadku dať poslancom na tak závažné rozhodnutie len dva týždne? A keďže sme pred voľbami, nemalo by o tom rozhodnúť nové mestské zastupiteľstvo a primátor? Šéf nemocnice si myslí, že toto nemožno odkladať.

Dianie okolo kežmarskej nemocnice je len ukážkou toho, ako to v našom zdravotníctve neraz funguje. Hoci sa všetci tvária, že im ide o dobro, občas sa nezbavíte pocitu, že je to len obyčajný biznis a nie úprimný verejný záujem.

KEŽMAROK/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.