Koľko musíte pre čipovú krízu čakať na nové auto? Toto sú dodacie lehoty pri najpredávanejších modeloch

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR

Oslovili sme štyri automobilky, ktoré v minulom roku predali najviac áut na Slovensku.

Čipová a materiálová kríza trápi automobilky už takmer rok. A nevyzerá to tak, že by sa už chýlila ku koncu. Pre automobilovú veľmoc, akou je Slovensko, to vôbec nie sú dobré správy. Zisťovali sme preto, ako veľmi sa predĺžila čakacia doba na nové auto.

Keď prepukla čipová kríza, tak prvé odhady hovorili, že do nového roku bude už len spomienkou. Toto sa nenaplnilo a odborníci nadnárodnej spoločnosti Expense Reduction Analysts predikujú oveľa horší scenár. Automobilky sa s ňou budú musieť pasovať aj najbližšie mesiace.

Navyše pribudne problém s nedostatkom horčíka, železa, medi či gumy. Ide o suroviny, ktoré sú taktiež potrebné pri výrobe áut. Na trhu ich je málo, preto sú čoraz drahšie.

Toto všetko sa neodráža len na chode automobiliek, ktoré museli občasne na niekoľko dní vypínať výrobné linky, ale má to priamy dosah aj na bežných ľudí. Pri kúpe nového auta sa totiž dodacie lehoty oproti normálu natiahli aj na niekoľko mesiacov.

Oslovili sme štyri automobilky, ktoré v minulom roku predali najviac áut na Slovensku, pričom sme si vybrali desať najpredávanejších modelov.

Zdržanie aj niekoľko mesiacov

V tomto rebríčku prvé miesto obsadila automobilka Škoda až s piatimi modelmi. Konkrétne Škoda Fabia, Škoda Octavia, Škoda Kamiq, Škoda Scala a Škoda Karoq.

„Spoločnosť ŠKODA AUTO v súčasnosti čelí výpadkom v dodávkach dielov pre nedostatok polovodičov na svetových trhoch, v dôsledku čoho sa aj na slovenskom trhu predlžujú dodacie lehoty vozidiel v rozmedzí niekoľkých mesiacov,“ uviedla PR manažérka Škody Auto Slovensko Zuzana Kubíková.

V praxi to znamená, že pred krízou ste na nové auto od tejto automobilky čakali približne tri mesiace, teraz si musíte pripočítať niekoľko ďalších. Podľa Kubíkovej sa čakacia lehota nedá presne určiť.

„Tieto sa môžu líšiť v závislosti od zvoleného modelu, motorizácie, prevodovky či výbavy, pričom situácia sa veľmi dynamicky mení,“ dodala.

V druhej najpredávanejšej značke Hyundai boli už konkrétnejší. Pri ich dvoch najúspešnejších modeloch – i30 a Tucson – vyčíslili presné zdržanie.

„Pri i30 je dodacia doba 5 až 6 mesiacov pri vozidlách s manuálnou prevodovkou (vyše 80 % predaných v r. 2021), v prípade automatickej prevodovky približne + 2 mesiace. Pri Tucson je dodacia doba 4 až 5 mesiacov pri verziách s manuálnou prevodovkou (cca polovica predajov v r. 2021), pri automatickej prevodovke + 2 až 3 mesiace,“ povedal PR manažér Hyundai Motor Slovakia Marek Kopča.

Ako pri Škode aj Hyundai dodával nové autá pred krízou v priemere do troch mesiacov.

Niektoré modely dodajú ako pred čipovou krízou

Kia, ako tretia najpredávanejšia značka, nemá pri TOP modeloch výrazný problém.

„Vďaka kontinuite výroby máme pri rodine modelov Ceed ako jedna z mála značiek stále na sklade vozidlá k okamžitému odberu v počte okolo 600 kusov. V prípade objednávky do výroby očakávame dodacie lehoty asi 2 - 4 mesiace v závislosti od výbavy,“ ozrejmila PR manažérka Kia Sales Slovakia Mária Spišiaková.

„Pri modeli Sportage je situácia trochu iná v tom, že ide o nový model, ktorý sme pravé uviedli na trh a čakacie lehoty sú skôr odrazom enormného záujmu zákazníkov po uvedení na trh... Aktuálne sa pohybuje okolo 3 mesiacov,“ dodala.

Dodacia lehota pred krízou bola vo všeobecnosti dva až päť mesiacov.

Ani Volkswagen pri jeho najobľúbenejšom modely Slovákov nemá až taký problém s dodávkami. Tie sa majú približne rovnať stavu pred krízou.

„Pri modeli T-Cross, na ktorý sa dopytujete, a ktorý patrí medzi atraktívne a populárne modely u zákazníkov v SR, je aktuálna dodacia doba približne 5 mesiacov,“ uviedol PR manažér Volkswagenu Marek Chovanec.

Summa summarum: Vo všeobecnosti platí, že dodacie doby sa líšia v závislosti od jednotlivých modelov a požiadaviek zákazníka. Nedostatok čipov najväčší problém robí najmä pri modeloch s automatickou prevodovkou.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti