Slováci pracujúci v Rakúsku by mohli dostať spätne tisíce eur. Štát im škrtal prídavky na deti

Žiaci sa po prázdninách opäť vrátili do škôl k prezenčnému vyučovaniu.
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Kontroverzný zákon napadli viaceré európske krajiny.

Advokát Súdneho dvora Európskej únie prišiel so zásadným vyjadrením, že škrtanie prídavkov na deti žijúce v zahraničí bolo v Rakúsku protizákonné. Kontroverzný zákon napadli viaceré európske krajiny.

Už tri roky škrtá Rakúsko cudzincom, ktorých deti žijú v iných členských krajinách, rodinné prídavky. Suma príspevkov kopíruje životné náklady tej krajiny, kde deti žijú.

V Rakúsku je suma rodinných prídavkov odstupňovaná podľa veku dieťaťa a počtu detí. Napriek tomu je to stále viac oproti tomu, čo dostanú rodiny na Slovensku. Mesačná suma prídavkov je len necelých 26 eur.

Proti obmedzeniu sa postavili krajiny V4, vrátane Slovenska, ale aj krajiny Pobaltia, Portugalsko, Belgicko a Španielsko. Rakúsko pritom dostalo šancu svoj zámer vysvetliť, no stále trvalo na svojom. EK sa rozhodla preto Rakúsko ešte v roku 2020 zažalovať na súdnom dvore EÚ. A teraz padlo prelomové stanovisko.

„V nedávnom stanovisku Európsky súdny dvor navrhol, aby bolo žalobe vyhovené, pretože prídavky či daňové úľavy nemôžu byť znižované len na základe toho, že rodinní príslušníci migrujúceho pracovníka žijú v inom členskom štáte,“ uviedla Ingrid Ludviková, zastúpenie EK na Slovensku.

Navrhuje to generálny advokát. Pre súd nie je jeho stanovisko záväzné, vo väčšine prípadov naň prihliada. Očakáva sa, že pôjde už iba o formalitu. To by znamenalo, že kontroverzný zákon bude musieť Rakúsko zrušiť a členské štáty by si mohli rozdiel v prídavkoch vymáhať.

„Keď si to spočítame na tie roky, tak to vychádza tak, že by mali opatrovateľom spiatočne vyplatiť aj 6-tisíc eur. Musím dodať, že to je v podstate priemerný ročný príjem našej opatrovateľky,“ uviedla Bibiana Kudziová, zástupkyňa opatrovateliek, WKO Viedeň.

Celkovo za roky 2019 a 2020 to vychádza na 166 miliónov, ktoré by muselo Rakúsko dotknutým krajinám vrátiť. Chýbajú však čísla za vlaňajšok. Konečný verdikt by mal padnúť v priebehu niekoľkých mesiacov.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti