Nad Európu lietajú tisíce prázdnych lietadiel. Odborník vysvetľuje, prečo sa tak deje

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Dnes napríklad v Európe pristálo niečo cez 9-tisíc lietadiel.

Pandémia nafúkla obrovský environmentálny nezmysel. Nad Európou lietajú každý deň tisíce prázdnych lietadiel. Táto záťaž je pre životné prostredie úplne zbytočná. Navyše, letecké spoločnosti sú na tom stratové. Prečo to teda robia?

Letecký poriadok funguje na takzvaných slotoch. Je to čas pobytu lietadla na letisku. Každý pilot sa snaží príletový alebo odletový slot dodržiavať takmer na minútu presne.

„Na letisku, ktoré je koordinované, môžete doletieť len v čase, ktorý máte schválený daným letiskom. Aby sa nevytvárali zápchy,“ vysvetľuje Július Sedláček – prevádzkový riaditeľ AirExplore.

Získanie slotov je veľmi komplikované. Platí tu totiž pravidlo „use it, or lose it“. V preklade – používaj to, inak o to prídeš. Európska únia prikazuje, aby letecké spoločnosti využívali sloty 80% času.


„Sloty sú aj predmetom obchodu, najmä na vyťažených letiskách. Napríklad na takom londýnskom Heathrow môže pár slotov v dobrom čase stáť aj rádovo niekoľko miliónov dolárov,“ uvádza Sedláček.

Údaj 80% určila únia ešte pred koronakrízou. Pre túto zimnú sezónu ho znížila. Päťdesiat-percentný ústupok však nemusí byť dostatočný. Dnes napríklad v Európe pristálo niečo cez 9-tisíc lietadiel. To je približne tretina oproti rovnakému obdobiu z roku 2019. Šéf nemeckého národného dopravcu Lufthansa sa nechal počuť, že za súčasného stavu budú musieť prevádzkovať 18 000 letov bez pasažierov.

Akcie Lufthansy od začiatku pandémie padajú, a to napriek štátnym dotáciám. Riaditeľ nízkonákladovky Ryanair do Lufthansy odkázal, že ronia krokodílie slzy. Ak vraj nechcú lietať naprázdno, majú sa viac snažiť zohnať zákazníkov.

Letecký dopravca môže požiadať o niečo ako odpustenie, že slot nevyužil z dôvodu vyššej moci. Európska únia do týchto dôvodov zaradila aj hygienické opatrenia spojené s pandémiou.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lietanie

Dôležité udalosti