Európa má vážny problém, ktorý neobišiel ani nás. Pre pandémiu neskoro diagnostikujeme rakovinu

Rakovina
Zdroj: Shutterstock.com/Rido

Na kontinente môže byť až milión prípadov rakoviny, ktoré v dôsledku pandémie neboli vôbec odhalené.

Desivé čísla. V dôsledku koronavírusovej pandémie nebolo v Európe vykonaných približne 100 miliónov skríningových testov na zistenie rakoviny. To viedlo k odhaľovaniu rakoviny v neskorších štádiách a zníženej miere prežitia. Tvrdí to Európska organizácia boja proti rakovine, ktorá dodáva, že na kontinente môže byť až milión prípadov rakoviny, ktoré v dôsledku pandémie neboli vôbec odhalené. Tento problém neobišiel ani Slovensko.

Podľa Národného onkologického inštitútu v roku 2020 poklesol počet diagnostických vyšetrení v porovnaní s rokom 2019 o pätinu.

Onkologické skríningy boli na tri mesiace prerušené v prvej vlne, na jar v roku 2020. V druhej vlne zas na tri týždne obmedzili operatívu. Teraz vyšetrenia prebiehajú, ale ľudia kvôli pandémii navštevujú ambulancie menej.


„Diagnostika sa znížila zhruba o 10 až 30 percent. Úmrtnosť na onkologické ochorenia je vyše 13-tisíc prípadov, o približne 500 viac. Ak porovnáme rok 2020 a 2019, tak sa v roku 2020 minimálne zvýšil počet prípadov,“ tvrdí Mária Rečková, riaditeľka Národného onkol. Inštitútu.

Je možné, že nám pribudnú pacienti s pokročilejšími štádiami práve kvôli oneskorenej diagnostike.

Za okolitými krajinami zaostávame aj v dostupnosti inovatívnych liekov.

„Vo väčšine parametrov v onkológii sme na chvoste. Už sa naozaj musíme zobudiť. Máme najhoršiu úmrtnosť, najhoršiu incidenciu a nedostupnosť liečby. Ten covid to len umocnil a ukázal,“ uvádza Jana Španková, prezidentka pacientskej organizácie NIE RAKOVINE.

Pacientov na Slovensku najčastejšie trápi rakovina hrubého čreva, prostaty alebo pľúc. U žien zas dominuje rakovina prsníka.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti