Vlastné kotolne sú zrazu na príťaž. Bytovky, ktoré sa odpojili od ústredného kúrenia, majú teraz problém

Dôchodcov trápia zvéšene ceny za plyn.
Zdroj: TV Markíza

Platiť majú o stovky percent viac ako doteraz.

Toto nikto nepredpokladal. Zdražovanie plynu sa pre mnohých ľudí stáva existenčnou otázkou. Majú platiť o stovky percent viac ako doteraz. Nové, niekoľkonásobne vyššie cenové výmery už chodia spoločenstvám vlastníkom bytov po celom Slovensku.

Rovnako sú na tom aj obyvatelia bytovky v Pukanci. Nový cenový výmer za plyn ich poriadne prekvapil. Majú platiť trikrát viac ako doteraz.

„Doteraz sme platili okolo 110 eur, kolísalo to hore-dole, a teraz by sme mali platiť okolo 310 až 320 eur,“ hovorí Ján Schmidt, predseda spoločenstva vlastníkov bytov.

V bytovke žijú prevažne dôchodcovia, pred niekoľkými rokmi si zriadili vlastnú plynovú kotolňu. Odberateľom plynu je spoločenstvo vlastníkov bytov. Platia podľa veľkosti podlahovej plochy. Pre väčšinu obyvateľov bytovky sú enormne zvýšené platby za plyn likvidačné.

Bytoviek ako táto v Pukanci sú na Slovensku stovky a obyvateľov s enormne rastúcimi životnými nákladmi sú tisíce.

„Práve som mal stretnutie s pár predsedami spoločenstiev vlastníkov bytov v Lučenci. Prišli nám vyúčtovania za plyn na kúrenie. Zdvihli nám cenu, doteraz sme platili 470 a odteraz máme platiť 1 500 eur mesačne,“ uvádza predseda spoločenstva vlastníkov bytov Tomáš Scheirich.

Podľa plynárov je problém v tom, že bytový dom, kde nie sú odberateľmi plynu samostatné domácnosti, ale spoločný správca, nemá nárok na regulované ceny plynu.

„V takýchto prípadoch teda správca ani spoločenstvo vlastníkov nespĺňajú definíciu odberateľa domácnosti,“ približuje Ondrej Šebesta hovorca SPP.

Inak povedané – odpojením od ústredného kúrenia a zriadením vlastnej kotolne sa stali v očiach plynární firemným zákazníkom bez nároku na štátom regulovanú cenu plynu. A s kompenzáciami nákladov pre firmy sa politici práve neponáhľajú.

Riešením by mohla byť zmena zákona, ktorá by reguláciu rozšírila aj na spoločenstvá vlastníkov bytov. „Nedá sa, doteraz platili menej ako ostatní, a nikomu to nevadilo. Teraz budú platiť viac,” vyjadril sa štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Viac sa dozviete z reportáže Karola Mindáka.


PUKANEC/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti