Veľké aerolinky v USA sa obávajú spustenia domácej 5G siete. Môže ohroziť bezpečnosť lietania?

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.

Problémy môžu vzniknúť pri pristávaní v zlom počasí.

Môžu telekomunikačné novinky ohroziť bezpečnosť lietania? Veľké aerolinky v Spojených štátoch sa obávajú spustenia domácej 5G siete. Tvrdia, že signál z vysokorýchlostných mobilných sietí im môže narušiť lety.

John Sinclair lietal na Airbusoch a v súčasnosti robí leteckého inštruktora. Hovorí, že spustenie americkej 5G siete by mohlo spôsobiť vážne problémy a to najmä lietadlám, ktoré by pristávali v zlom počasí.

„V takom prípade pilot poriadne nevidí na pristávaciu dráhu a jednoznačne sa musí spoľahnúť na prístroje,“ uvádza Sinclair.

Tu ale vzniká možné ohrozenie. Pilot sa v takýchto prípadoch spolieha na výškomer. Ten mu ukazuje aktuálnu vzdialenosť od zeme. A práve tento dôležitý údaj vraj môže skresliť signál z 5G sietí.

Problém sa teraz snaží vyriešiť americký Federálny úrad letectva s najväčšími telekomunikačnými operátormi. Riešenie je na dohľad. V okolí letísk by napríklad mohli prehodnotiť umiestňovanie 5G vysielačov. Hovorí sa o okruhu zhruba troch kilometrov od letiskových dráh.

Otázne teraz je, či sa máme o bezpečnosť lietania obávať aj na našich letiskách. 5G sieť už totiž funguje na viacerých miestach po celej krajine

Merania a dáta ukazujú, že dôvod na obavy nie je na mieste. Američania totiž využívajú mierne odlišné 5G systémy. Tie majú výrazne vyššiu úroveň energie a vysielače sú nasmerované viac na oblohu, čo nevyhovuje práve leteckým spoločnostiam.

Viac v reportáži Lukáša Zuzelku:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme 5G

Dôležité udalosti