Fico s trestným oznámením na prokurátorov neuspel. Z pôvodnej obete sa nakoniec stal kajúcnik

Fico s trestným oznámením na prokurátorov neuspel.
Fico s trestným oznámením na prokurátorov neuspel. Zdroj: TV Markíza

Policajti trestné oznámenie odmietli, lebo nevideli dôvod na začatie stíhania.

Prokurátorov obvinil z gestapáckych metód a chcel im poslať kožené kabáty. Robert Fico s trestným oznámením ale neuspel. Politik sa takto vyjadroval na ich adresu po tom, čo mali podľa neho vyvíjať nátlak na bývalého funkcionára NAKA. Kauzu spomínal aj na poľovníckej chate. Z pôvodnej obete sa ale nakoniec stal kajúcnik.

Trojnásobný premiér si zvolal tlačovku a za ním viseli kožené kabáty. Písal sa vtedy 4. december 2020. Čítal na nej z listu manželky zadržaného policajta. Bolo to deň po tom, čo NAKA nasadila putá funkcionárovi Mariánovi Kučerkovi pri akcii Judáš.

„Dňa 9. novembra 2020 na ÚŠP prokurátori Repa a Šúrek vyvíjali nátlak na Ing. Mariana Kučerku. Vyhrážkami od neho žiadali, aby sa priznal. Ak sa neprizná, spravia mu veľkú hanbu, že hodia Ing. Kučerku na zem. Doktor Repa sa Kučerku spýtal, či chce srať krv ako Lajo Makó. Na základe tohto ja podávam trestné oznámenie za spáchanie niekoľkých trestných činov,“ uviedol na spomínanej tlačovke Robert Fico.

Policajti nakoniec rozhodli tak, že trestné oznámenie odmietli, lebo nevideli dôvod na začatie stíhania. Prokurátor Michal Šúrek nám napísal, že ho to neprekvapilo.

„Rozhodnutie vnímam pozitívne, keďže potvrdilo účelovosť postupu dotknutého bývalého príslušníka NAKA a jeho manželky,“ uviedol v stanovisku druhý spomínaný prokurátor Ondrej Repa.

„Najlepší dar, ktorý môžeme poslať doktorovi Šúrekovi a doktorovi Repovi sú tieto gestapácke kabáty. To sú gestapácke metódy, to predsa nie je možné,“ rozhorčoval sa predseda strany Smer-SD.

Prokurátori potvrdili, že kabáty nedostali a aj keby, tak ich neprijmú. Dodnes sa im za svoje slová Robert Fico neospravedlnil a Smer spochybnil aj to Kučerkovo.

„Je tak dôveryhodné ako voda v prútenom koši. Nepochybujeme ani sekundu, že Kučerkovi toto ospravedlnenie nadiktovali Šúrek a Repa,“ vyhlásil v júli hovorca strany Ján Mažgút.

Súd na budúci týždeň

Prípad Kučerku a údajného nátlaku Robert Fico preberal aj s advokátmi na poľovníckej chate. Prokurátorov sme sa preto pýtali, či voči Robertovi Ficovi zvažujú podniknúť nejaké právne kroky.

„V danej súvislosti nebudem nijakým spôsobom verejne komentovať správanie politikov a ani nepovažujem za vhodné verejne komentovať svoje prípadné osobné postupy v tejto záležitosti,“ uviedol Repa.

„Neuvažoval som nad tým a uvedomujem si, že pokiaľ by som aj podnikol takéto kroky, tak by to v konečnom dôsledku mohlo pomôcť práve menovanému, ktorý by sa to mohol snažiť využiť vo svoj prospech,“ pridal sa Šúrek.

Marián Kučerka sa k prijímaniu úplatkov nakoniec priznal, prokurátorom sa ospravedlnil a v liste uviedol, že ho k ničomu netlačili. Súd ho čaká už na budúci týždeň.

Téme sa v reportáži venuje Zuzana Ferenčáková:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti