Róberta z Košíc chytili dvakrát s marihuanou, vo väzbe je dvakrát dlhšie ako Bödör

Róbert sa čoskoro dozvie rozsudok.
Róbert sa čoskoro dozvie rozsudok. Zdroj: TV Markíza

Do parlamentu mieri zákon, ktorý dragonické tresty mohol zmierniť.

Ďalší návrh na zmiernenie trestov za prechovávanie drog je v parlamente. Tentokrát však ide iba o marihuanu. Skupina poslancov sa po kritike koaličných kolegov vrátila s upraveným návrhom, zatiaľ čo v hre je aj novela ministerky spravodlivosti. Medzitým sa Róbert z Košíc pripravuje na ďalší rozsudok. Za sedem gramov marihuany mu hrozia dlhé roky za mrežami.

Róberta Džunku z Košíc odsúdil vlani Okresný súd v Košiciach na 10-ročný trest za to, že ho policajti chytili druhýkrát s malým množstvom marihuany. Od začiatku roka 2019 preto sedí vo väzbe. Strávil tam dvakrát dlhší čas ako napríklad Norbert Bödör.

„Už aj to ako dlho som vo väzbe je neprimerané,“ myslí si Róbert.

Do toho opätovne vstupujú poslanci, ktorí po kritike z koaličných lavíc vracajú svoj minuloročný návrh na zmiernenie trestov do parlamentu. Tentoraz sa ich zákon týka iba marihuany.

„V prípade bežných užívateľov, ktorí majú marihuanu pre osobnú potrebu, tak v týchto prípadoch bude môcť byť trest nahradený ochranným liečením, ak s tým teda bude dotyčná osoba súhlasiť,“ vysvetľuje poslanec OĽANO Kristián Čekovský.

Tresty sa menia aj v prípade recidívy, čo je aj Róbertov prípad.

Zdroj: Sloboda pre Roba

„Pri opakovanom prichytení sme išli z naozaj drakonických až 15-ročných trestov o viac ako polovicu dole. Najmä zavádzame silný prvok prevencie a pomoci štátu vo forme ochranného liečenia, ktoré odporúčali odborníci,“ dodáva Čekovský.

„Podľa mňa nie je správne, že v našej krajine sú ľudia, ktorí sú odsúdení na 20 rokov v úvodzovkách za cigaretu marihuany. Toto treba zmeniť a prekonať,“ pridáva sa koaličný kolega Juraj Šeliga zo Za ľudí.

„Môj osobný názor je, že keď má niekto tú jednu dávku a má dostať 10 rokov, tak to je úplne premrštený trest. To je podľa mňa extrémne veľa,“ súhlasí aj opozičný poslanec Richard Takáč (Smer-SD).

Paralelne s tým je však stále v medzirezortnom pripomienkovom konaní veľká novela Trestného zákona. Ministerka spravodlivosti v nej mení celú systematiku drogovej trestnej politiky. Robí tak podľa českého vzoru, no rozdiel je, že jej návrh nezavádza dekriminalizáciu.

„Svojím spôsobom by Robovi by pomohli oba návrhy,“ myslí si Igor Ribar, advokát Róberta Džunku, ktorý vo väzbe čaká na verdikt už tri roky. Zároveň však dodáva, že debata pôsobí na väznené osoby zle, keďže je predmetom politického sporu, z ktorého zatiaľ nevidno východisko.

Ministerka spravodlivosti návrh poslancov kritizuje. „Považujem ho za nekomplexný a je to podľa mňa škoda, že tu nemáme naozaj dobre skoordinovaný postup v rámci koalície,“ hovorí Mária Kolíková.

„Je to lepšie ako nič. Nevieme ako dopadne novela pani ministerky,“ oponuje Šeliga. Tú považuje advokát Ribár za lepšiu, keďže rieši celú plejádu problémov.

„Reflektuje dlhoročné aplikačné problémy a odstraňuje marazmus, čo sa týka určovania závažnosti rozsahu činu. Tam je celkom výrazný ústupok, čo sa týka výšky trestov pri tých nižších závažnostiach,“ spresňuje Ribár.

Zároveň však dopĺňa, že je z politického hľadiska priechodnejší konzervatívnejší návrh z dielne OĽANO.

Či bude mať poslanecký návrh OĽANO šancu prejsť, ukáže februárová schôdza parlamentu. Vtedy by mal Róbert Džunka už poznať právoplatný rozsudok. Ten si vypočuje na košickom krajskom súde v stredu.

Téme sa v reportáži venuje Adel Ghannam:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti