Naťahovačky s detektorom lži. Nad vyšetrovateľkou z inšpekcie visí stále tieň pochybností

Vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby Diana Santusová.
Zdroj: TV Markíza

Ani posledný pokus vyšetriť Dianu Santusovú nevyšiel. Termín mala mať pred niekoľkými dňami.

Vyšetrenie stále nie je ukončené. Nad vyšetrovateľkou visí tieň pochybností, či pri zadržiavaní svedkov vo veľkých kauzách postupovala tak, ako mala.

Diana Santusová bola v tom čase šéfkou špeciálneho tímu, ktorí neskôr obvinil vyšetrovateľov NAKA. Ani zatiaľ posledný pokus vyšetriť ju podľa informácií Markízy opäť nevyšiel.

Odstavená z tímu

Diana Santusová je vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby, ktorá rozvírila vlnu pochybností vo vyšetrovaniach NAKA. Zviditeľnila sa po tom, ako obvinila svedkov v dôležitých prípadoch. Počas tohto zásahu prerušil činnosť komanda vtedajší policajný šéf s tým, že vyšetrovateľka nemala všetky potrebné povolenia. Ona zase tvrdila, že mala.

Odvtedy mali nadriadení pochybnosti o jej objektivite a nestrannosti. Z tímu ju odstavili a poslali na detektor lži.

„Ja som bola na detektore dvakrát,“ povedala nám Diana Santusová ešte v utorok (18.1.). Na otázku, ako to dopadlo odpovedala: „Spýtajte sa mojich nadriadených.“

Na prvý išla súkromne, okolo druhého bolo veľa nejasností najmä z pohľadu jej nadriadených. Nebola totiž na kriminalisticko-expertíznom ústave, ale v Národnom bezpečnostnom úrade.

Dve vyšetrenia na polygrafe

Detektor lži vo vzťahu k Diane Santusovej riešili aj poslanci na výbore. Bolo to vlani v novembri. Pýtali sa ministra vnútra aj šéfa bezpečnostného úradu. „Toto bol prvý prípad, ktorý sa takto realizoval a realizoval sa na základe žiadosti ministerstva vnútra,“ skonštatoval vtedy riaditeľ NBÚ Roman Konečný.

Zdroj: TV Markíza

Experti z Kriminalistického ústavu boli pri tom a navrhli aj časť otázok ohľadom konkrétnych podozrení. Tvrdia však, že ich vraj pri vyšetrení NBÚ nezohľadnilo. Chcú preto, aby sa Diana Santusová podrobila ďalšiemu testu. „Dôležité je, že vyšetrenie nie je ukončené,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Doteraz sa nič nevyriešilo

Odvtedy v tomto prípade nenastal žiadny posun. Podľa našich informácií mala vyšetrovateľka termínov na polygraf viac, naposledy pred pár dňami, no stále ho údajne neabsolvovala.

Dôvodov mala mať niekoľko. Raz práceneschopnosť, potom zase údajne to, že sa v deň vyšetrenia necítila dobre. Ani po toľkých mesiacoch tak nie je nič uzavreté. „Z procesu skúmania výsledku polygrafického vyšetrenia nebol doručený záver,“ uviedla Zuzana Hrabovská z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.

Diana Santusová vraj pôvodne zvažovala preradenie na východ Slovenska, nakoniec si to ale rozmyslela. Pre inšpekciu pracuje ďalej. Na čelo tímu, ktorý stál na počiatku vojny v bezpečnostných zložkách, sa nevrátila.

Reportáž do Televíznych novín spracovala Zuzana Ferenčáková, ktorá sa téme dlhodobo venuje.

BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Úrad inšpekčnej služby

Dôležité udalosti