Ekonomicky spoľahlivý frekvenčný menič

Ilustračná snímka.
Zdroj: Surasak_Photo/shutterstock.com

Na akom princípe funguje a aké výhody so sebou prináša?

Väčšina ľudí hľadá účinné spôsoby, ako ušetriť spotrebu energie. Niektoré metódy sa efektívne osvedčia, iné na druhú stranu nemajú až taký značný prínos. Práve elektrické zariadenie s názvom frekvenčný menič dokáže pozitívne ovplyvniť faktor šetrenia elektrickej energie. Na akom princípe funguje a aké výhody so sebou prináša?

Čo je to frekvenčný menič?

Frekvenčný menič je elektrické zariadenie, ktoré (ako už z názvu vyplýva) vie premeniť frekvenciu elektrického prúdu na elektrický prúd s inou hodnotou frekvencie. Môžete sa s ním stretnúť aj pod skratkou „VFD“ – z anglického „variable frequency drive“. Vďaka nemu elektromotor konvertuje elektrický prúd na mechanickú prácu oveľa plynulejším a spoľahlivejším spôsobom.

Stavba frekvenčného meniča sa skladá z usmerňovača, diódy, vyhladzovacieho kondenzátora, striedača, a rôznych spínacích súčiastok. Medzi jeho hlavné benefity patrí nižšia spotreba energie a presnejšie riadenie otáčok elektromotora.

Menič ako taký, dokáže účelným riadením frekvencie a napätia transformovať striedavý prúd na jednosmerný a naopak. Jeho používanie do istej miery znižuje aj uhlíkovú stopu.

Na rozdiel od mechanickej, alebo hydraulickej regulácie, pri riadení otáčok za prítomnosti frekvenčného meniča dosiahnete lepšie výsledky a úsporu energie o niekoľko desiatok percent. Zároveň znižujú riziko opotrebovania elektromotorov, keďže ich vedia kontrolovať pri rozbiehaní, zrýchľovaní, ale aj zastavovaní.

Spotrebiteľ sa tak nemusí zameriavať na pravidelné zaobstarávanie náhradných dielov pre elektromotor, pretože jeho životnosť sa predĺži. Vo výsledku tak získate kontrolu nad otáčkami motora bez toho, aby ste museli prejsť na nákladné jednosmerné motory.

Kde využijete frekvenčný menič?

Investícia do zariadenia ako je frekvenčný menič sa vo všeobecnosti oplatí, avšak pred kúpou by ste mali vyhľadať solídneho poskytovateľa s dobrými referenciami. Na tme.sk nájdete vysokokvalitné elektrické komponenty, kde si môžete vybrať u viac ako 500 000 dostupných produktov. Frekvenčný menič nachádza uplatnenie v rôznych systémoch, pričom medzi najčastejšie patria:

• Čerpadlá

• Ventilátory

• Kompresory

• Výťahy

• Žeriavy

• Miešačky

• Práčky a mnohé iné

Nezabúdajte na to, že frekvenčné meniče sa zvyčajne vyrábajú individuálne na špecifické účely, a preto budete musieť vybrať tú správnu verziu v závislosti od použitia. Pre úspešnú inštaláciu a obsluhu sa riaďte pokynmi príslušného návodu. Dôkladné oboznámenie sa so zariadením uľahčí celkové ovládanie pri rôznych typoch situácií.

BRATISLAVA/PR článok

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti