Dávajte si pozor pri liečení nádchy, môžete si vytvoriť závislosť od nosných sprejov

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Photoroyalty

Závislosť má jasné príznaky, odhaľte ich.

Vlna prechladnutí stále pretrváva. Nádcha je úplne bežné ochorenie, ktoré trápi dospelých aj deti. Upchatý nos a sliznica nie je nič, čo by sa nedalo zvládnuť, ale predsa ide o určitú nepríjemnosť.

Vo väčšine prípadov už po prvých príznakoch navštívia dospelý lekáreň, kúpia si sprej do nosa či kvapky a o niekoľko dní je po chorobe.

Ak sa tak nestane, v domácom liečení mnohí pokračujú a hrozí tak ich vybudovanie závislosti od kvapeik a sprejov. Závislosť je ako začarovaný kruh. Ako z neho von? V prípade, že človek neprestane kvapky do nosa používať po niekoľkých dňoch, môže nastať problém. Miroslava Snopková zo Slovenskej lekárnickej komory nám v rozhovore prezradila, ako sa závislosti môžeme vyhnúť a čo nám môže spôsobiť.

Prečítajte si aj: Jazyk ako zrkadlo nášho zdravia: Odborník prezradil, koľko ochorení môže odhaliť a ako ho čistiť

Závislosť od sprejov

Aktuálna vykurovacia sezóna, koronavírus a chrípka. Toto všetko vplýva na naše zvýšené užívanie sprejov do nosov. Aj z toho dôvodu je nádcha jedným z najčastejších dôvodov, kvôli ktorým pacienti navštevujú lekáreň. Dlhodobým a nesprávnym používaním však aj na Slovensku vznikajú závislosti.

„V liečebnom procese je dôležité vytvoriť si hranicu, teda ako dlho budete sprej používať. Väčšinou sa odporúča maximálne týždeň, ale každý sprej a kvapky majú vlastné dávkovanie napísané na príbalovom letáku,“ upozorňuje Snopková.

Taktiež v prípade alergie aplikujte vždy lekárom predpísaný sprej do nosa a nezamieňajte ho za bežne dostupný liek z lekárne. Bude pre vás účinnejší a je určený na dlhodobé užívanie.

Prečítajte si aj: Moderné fajčenie je vraj zdravšie. Lekárka vysvetľuje, prečo to tak nie je

Ako sa prejavuje

Snopková tvrdí, že spočiatku cítia pacienti po aplikovaní sprejov a kvapiek úľavu, dobrý pocit, že sa môžu opäť voľnejšie nadýchnuť. Ale ak aj po odznení nádchy v užívaní pokračujú, tak pri nadmernom používaní sa nosová sliznica začne viac a viac zdurovať a bude vám brániť v dýchaní. „Takýmto spôsobom sliznicu poškodzujete. V počiatkoch sa to prejaví sťaženým dýchaním, túžbou dostreknúť si sprej a tvorbou chrastičiek. Nosová sliznica je vysušená, môže praskať a taktiež tiecť z nosa krv,“ upozorňuje odborníčka.

V prípade, že spomínaným príznakom nebudete venovať pozornosť a v užívaní liekov budete pokračovať, hrozí vám perforácia nosovej prekážky. Ide o ochorenie, pri ktorom sa v nosnej priehradke rozdeľujúcej nosné dutiny vytvorí otvor alebo trhlina.

Ak už ste závislý a neviete si uvoľniť dýchanie bez pomoci spreja, navštívte odborníka (lekár/lekáreň). Najčastejšie vám odporuči hypertonické spreje, vďaka ktorým si od závislých liekoch postupne odvyknete.

Viac sa o závislosti dozviete z nasledujúceho rozhovoru.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti