Vyberať si nemôžu, robiť musia v každom počasí. Ľudia odkázaní na prácu pod holým nebom si už zvykli

Pilčík stromov.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Chlapi v košickom mestskom parku orezávali konáre stromov vo výške 12 metrov v poriadnej zime.

V horúčavách, v daždi i v mraze. Vyberať si nemôžu, pracovať musia v každom počasí. Mrazivé rána im dávajú zabrať, no nesťažujú sa. Ľudia odkázaní na prácu pod holým nebom tvrdia, že si už aj zvykli.

V pondelok (24. 1.) o pol deviatej ráno bolo vo Svidníku -13 stupňov Celzia. Pri Starej Ľubovni namerali až vyše -21 stupňov.

Milan Kováč je smetiarom 25. rok. Priznáva, že za jednu službu sa v takýchto mrazoch zájdu zohriať nanajvýš raz či dvakrát. „Už som trošku odolný proti tomu. Je zima, ale keď človek robí, pohybuje sa, tak to až tak nevadí,“ hovorí.

Chlapi v košickom mestskom parku od pondelkového rána orezávali konáre stromov vo výške 12 metrov. Šichtu začínajú o siedmej. Vraj im dá najviac zabrať rozhýbať v mínusových teplotách všetky stroje.

Na mieste berú do rúk pílu a na plošine sa vyvezú k najvyšším konárom. Niekedy až do výšky 20 metrov.

Pilčík Martin prezradil, čo pomáha na zimu. „Mám vestu, sveter a bundu, rukavice máme zateplené. Rum nemôžeme, takže len čaj,“ hovorí s úsmevom.

Či je zima alebo leto, o tisícky stromov v meste sa musia pilčíci a arboristi starať celoročne. Odstránia poškodené a suché konáre, aby sa cítili bezpečne všetci, ktorí pod nimi prechádzajú.

Viac v reportáži Pavla Siváka a Veroniky Krempaskej.


KOŠICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veronika Krempaská

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.