Dotácie na ošípané sa údajne rozdeľovali v tichosti. Vyplývať to má z komunikácie úradníkov

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Na Slovensku je 8600 chovateľov ošípaných.

Dotácie pre chovateľov ošípaných v agrorezorte sa vraj rozdeľovali bez medializácie a v tichosti. Vyplývať to má z internej mailovej komunikácie úradníkov na ministerstve pôdohospodárstva.

Na Slovensku je 8600 chovateľov ošípaných, dotáciu na ochranu pred africkým morom však dostalo len niečo okolo 100 farmárov.

Medzi nimi napríklad aj vtedajší štátny tajomník agrorezortu Milan Kyseľ, ktorý na šesť svíň dostal 27-tisíc eur.

Časopis Týždeň zverejnil internú komunikáciu v agrorezorte, v ktorej jeden z najvyššie postavených úradníkov inštruuje podriadených, že výzva pre farmárov sa nebude medializovať.

Občiansky aktivista Patrik Magdoško hovorí, že toto je dôkaz, že agrorezort nemá záujem pomáhať všetkým farmárom rovnako. Nemedializovanie výzvy vníma ako jasný zámer: „V prípade, že by sa nahlásil väčší počet farmárov, tak balík peňazí by sa znížil počtom žiadostí. To znamená, že ak by sa prihlásilo 500 farmárov, tak štátny tajomník by nedostal 27-tisíc, ale nižší obnos.“

Aj bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon hovorí, že výzva bola netransparentná a mnohí farmári na Slovensku sa o nej nemali ako dozvedieť.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan sa však bráni. Hovorí, že táto malá, dvojmiliónová výzva bola dostatočne zverejnená v súkromnej spravodajskej stanici a nielen v nej: „Boli oslovené všetky zväzy, dokonca aj spracovatelia mäsa, takže všetci, ktorí chceli o tom vedieť sa dozvedeli. Dôkazom toho je, že sme pokryli viac ako 97 percent všetkých ošípaných v tejto krajine.“

Mimoparlamentné strany vyzvali ministra, aby sám odstúpil, ten im však odkázal, že ich žiadosť považuje za bezpredmetnú.

Viac v reportáži Braňa Tomagu.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dotácie

Dôležité udalosti