Silvestrovské oslavy možno budú menej hlučné. Začína sa hovoriť o zákaze predaja pyrotechniky

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

K tejto téme má v parlamente zasadnúť pracovná skupina.

Oslavy Nového roka by mali byť menej hlučné. V parlamente sa začína hovoriť o zákaze predaja zábavnej pyrotechniky. Poslanci už pracujú na príprave nového zákona.

Súčasná regulácia je podľa nich bezzubá. Proti zákazu protestujú predajcovia pyrotechniky. Upozorňujú aj na riziko domácej výroby ohňostrojov a petárd.

Na Slovensku už v podstate zákaz zábavnej pyrotechniky platí, výnimku na jej používanie však udeľujú mestá počas silvestrovských osláv. V národných parkoch je zasa používanie delobuchov a ohňostrojov zakázané úplne.

Sme rodina je jednou z iniciátorov prísnejších pravidiel. Hneď po Novom roku prišlo s výzvou zakázať predaj pyrotechniky aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko.

Už v utorok (25. 1.) má k tejto téme v parlamente zasadnúť pracovná skupina, u ktorej vzíde konkrétny návrh a o tom bude následne rokovať koaličná rada.

Predpoklad je, aby sa návrh dostal na marcovú schôdzu parlamentu. Jasná zhoda v koalícii zatiaľ v tejto otázke nie je. Podporu však už vyjadril envirorezort.

Predajca pyrotechniky považuje zákaz predaja za nezmysel, ktorý by nič neriešil, keďže už dnes mnoho ľudí nakupuje pyrotechniku cez internet zo zahraničia.

Podnikatelia v tomto biznise tvrdia, že v posledných rokoch počet úrazov spôsobených pyrotechnikou klesá, naopak, zákaz predaja by mohol ľudí podnietiť k tomu, aby si petardy skúšali vyrábať doma.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Petarda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.