Exfunkcionár NAKA Kučerka za úplatky, ku ktorým sa priznal, odmietol dohodu o vine a treste

Marián Kučerka.
Marián Kučerka. Zdroj: TASR

Vyhlásil, že je nevinný a bude vypovedať.

Bývalý policajný vyšetrovateľ Marián Kučerka odmietol v utorok (25. 1.) dohodu o vine a treste za úplatky, ku ktorým sa priznal. Urobil tak pred sudcom banskobystrického pracoviska Špecializovaného trestného súdu.

Vyhlásil, že necíti byť vinný a bude vypovedať. Chce tak urobiť až po výpovediach až po výsluchoch Bernarda Slobodník, ako aj Ľudovíta Makóa. Podľa neho práve títo svedkovia mali počas prípravného konania účelovo meniť výpovede.

„Účelovo menili výpovede v závislosti od toho, ako kto vypovedal, preto sa rozhodol, že bude vypovedať až po ich svedeckých výpovediach. Za dôležitú považujem skutočnosť, že dnes bola prečítaná zápisnica z prípravného konania kľúčového svedka Františka Böhma (zosnulého – pozn.), ktorý jednoznačne uviedol, že finančné prostriedky, ktoré mali slúžiť ako úplatok, boli pre Bernarda S. On sám ich sprostredkoval a prevzal ich Ľudovít M. Ten ich odovzdal môjmu klientovi pre Bernarda S.,“ konštatovala právna zástupkyňa obžalovaného Ingrid Zlochová.

Zdroj: TASR

Pojednávanie bude pokračovať 16. a 17. februára.

Kučerka vraj úplatky zobral za chránenie vybraných ľudí, za čo môže stráviť za mrežami päť rokov. Prokurátor mu navrhol v dohode o vine a treste trest šesť rokov a osem mesiacov a prepadnutie majetku.

Bývalého funkcionára NAKA zadržali v decembri 2020 počas akcie Judáš spolu s ďalšími expolicajtmi či tajnými. Dovtedy pôsobil na NAKA ako vyšetrovateľ či šéf bratislavskej finančnej polície. Od zadržania bol deväť mesiaocv vo väzbe, vlani v septembri ho prepustili na slobodu.

Marián Kučerka je obžalovaný za prijatie úplatku vo výške 25-tisíc eur od nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra prostredníctvom bývalého riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka za to, že pomôže synovcovi exministra hospodárstva Petra Žigu. V druhom skutku sa mu kladie za vinu, že prijal úplatok vo výške 200-tisiíc eur od bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa.


BANSKÁ BYSTRICA/zg, Martina Kašiarová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Judáš

Dôležité udalosti