Starých rodičov môžu pred mŕtvicou zachrániť aj deti. Naučí ich to skratka FAST

Deti zo ZŠ a MŠ Liesek zvíťazili v projekte FAST Heroes.
Zdroj: FAST Heroes

Pomôžu aj superhrdinovia.

Deťom zo ZŠ s MŠ Liesek sa podaril v roku 2021 mimoriadny úspech, keď zvíťazili spomedzi dvadsiatich krajín sveta v projekte FAST Heroes. Hrdinovia FAST je globálna iniciatíva, ktorej cieľom je vzdelávať deti o troch príznakoch cievnej mozgovej príhody a naučiť ich privolať pomoc. Víťazstvo slovenskej školy zmapovali aj prestížne zahraničné média. V tabuľke lídrov obsadili celkovo slovenské školy viaceré popredné miesta.

Rovnaký scenár sa môže zopakovať aj v roku 2022, registráciu do celosvetového projektu už spustili. Riaditelia a učitelia môžu cez oficiálnu stránku zaregistrovať svoju školu, následne im bude sprístupnený potrebný materiál pre vzdelávanie a súťaženie.

O úspechu ZŠ s MŠ Liesek sa viac dočítate tu.

Superhrdinovia učia

FAST Heroes je globálny vzdelávací kurz pre deti, do ktorého sa minulý rok zapojilo na Slovensku až 143 škôl. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie detí o príznakoch mozgovej príhody a potrebe rýchlej reakcie. Deti sa prostredníctvom zábavných aktivít a príbehov superhrdinov učia pod vedením učiteľov, ako rozoznať príznaky a zachrániť život starým rodičom.

Iniciatíva využíva nadšenie detí pre učenie a vytvára z nich pomyselných hrdinov. Zábavné videá a pestrý obsah ich hravou formou pripravia na to, ako treba konať, keď by ich starí rodičia potrebovali pomoc. Prostredníctvom detí sa tieto informácie tiež šíria do rodín.

„Minulý rok sme sa zapojili do tohto projektu, deťom sa páčili akčné videá, online hry a predovšetkým to, že sa stali super-hrdinami s veľkou misiou zachrániť svojich starých rodičov,“ hovorí učiteľka víťaznej školy Lenka Reháková.

Zdroj: FAST Heroes SK

Prečo mozgová príhoda

Až jedna zo štyroch osôb utrpí cievnu mozgovú príhodu. Aj preto je mŕtvica druhou najčastejšou príčinou úmrtia na svete. Ide o ochorenie, ktoré sa dá včas zachytiť. Treba poznať tri kľúčové príznaky, ktoré vyplývajú už z názvu projektu FAST Heroes.

Ide o anglické slová poukazujúce na najčastejšie symptómy pri príhode, teda zmenu a pokles tváre (face), oslabnutie ruky (arm) a nesúvislú reč (speech). Deti sú veľmi vnímavé a rýchlo si všimnú na starých rodičoch zmeny. Posledné písmenko nepredstavuje príznak, ale čas (time). Ten je totiž najlepšou zbraňou proti mozgovej príhode. Práve preto sa deti naučia zavolať na 112.

Nedávna štúdia publikovaná v časopise BMC Emergency Medicine ukázala, že iba 23 percent pacientov s mozgovou príhodou si správne uvedomilo, že ich telo práve prekonáva mŕtvicu. Iba 11 percent z nich však zavolalo lekársku pomoc. Šesť z desiatich pacientov zavolalo svojmu príbuznému alebo priateľovi so žiadosťou o radu, čo majú robiť, avšak iba tretina z nich dostala správnu informáciu, aby okamžite zavolali prvú pomoc.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti