Ak ste neboli na preventívke u zubára, môžete v prípade bonusu od poisťovne naraziť na problém

Ak ste neboli na preventívke u zubára, môžete v prípade bonusu od poisťovne naraziť na problém
Zdroj: Shutterstock.com/YAKOBCHUK VIACHESLAV

Dve z troch poisťovní ich totiž naďalej podmieňujú absolvovaním prehliadky.

Hoci je preventívna prehliadka u zubára povinná zo zákona, už druhý rok po sebe ju ľuďom ministerstvo zdravotníctva zmenou zákona odpustilo. Ak teda budete riešiť kaz alebo podobný problém, poisťovne vám na zákrok prispejú, ako keby ste preventívnu prehliadku mali.

Ak ste ju však neabsolvovali, môžete naraziť na problém. Konkrétne pri bonusoch, ktoré zdravotné poisťovne bežne ponúkajú. Dve z troch poisťovní ich totiž naďalej podmieňujú preventívnou prehliadkou. Zaskočiť vás tak môže, že si napríklad budete musieť zaplatiť za dentálnu hygienu, poprípade vás nejaký zákrok vyjde drahšie.

Dôvera

Ak chcú klienti tejto poisťovne využívať bonusy, musia mať absolvovanú preventívnu prehliadku. Dôvera však pacientom vyšla v ústrety. Môžu na ňu ísť aj tento rok a pokojne aj v deň ošetrenia, na ktorom chcú bonus využiť.

„Na uplatnenie výhody je aj naďalej potrebné mať absolvovanú preventívnu prehliadku. Môže to byť aj tento rok, ale najneskôr v deň ošetrenia, na ktoré si poistenec plánuje uplatniť príspevok,“ konštatoval hovorca poisťovne Matej Štepiansky.

Poisťovňa pre svojich klientov ponúkať bonus 150 eur, teda päťkrát po 30 eur. Príspevok sa vzťahuje na základné stomatologické úkony a dentálnu hygienu. Novinkou v tomto roku  je  využitie aj na pečatenie trvalých zubov u detí do 14 rokov a na mostíky u dospelých.

Union

Ak ste poistencom tejto zdravotnej poisťovne a vlani ste neboli na preventívnej prehliadke u stomatológa, o bonus tento rok prídete. „Absolvovanie preventívnej prehliadky v roku 2021 je podmienkou pre využitie benefitu v tomto roku. Výnimku sme umožňovali vlani, pretože v roku 2020, keď začala pandémia, mohol byť problém dostať sa na prevenciu, a preto sme termín predĺžili. Vlani však takéto problémy s dostupnosťou neboli. Každý, kto mal záujem o preventívnu zubnú prehliadku, ju aj mal príležitosť absolvovať,“ zdôraznila hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Každý rok prispejeme všetkým  150 eur na dentálnu hygienu a ošetrenia u zubára, deťom do 18 rokov aj na zubný strojček. Využiť ich môžete naraz alebo po častiach. Stou eur je určených na ošetrenie u zubára a ďalších 50 eur na dentálnu hygienu.

VšZP

„V súlade so zákonom úhradu zdravotných výkonov ani bonusu VšZP nepodmieňuje vykonaním preventívnej prehliadky v roku 2021. Odporúčame ju však svojim poistencom absolvovať,“ napísala pre tvnoviny.sk Petra Pupalová z oddelenia komunikácie VšZP.

Poistenci môžu využiť 120 eur ročne na komplexné zubné ošetrenie, a to aj jednorazovo – na  dentálnu hygienu, RTG vyšetrenia, zubné výplne, korunky, fazety, mostíky, či na anestéziu. Seniorov môžu uplatniť finančný príspevok aj na opravu snímateľnej náhrady. Ďalším benefitom je príspevok do maximálnej výšky 450 eur ročne na strojček na zuby pre deti. Každý dospelý poistenec môže využiť dvakrát po 30 eur a dieťa jedenkrát 30 eur ročne na dentálnu hygienu, ale aj na zubné ošetrenie, anestéziu a detskí pacienti aj na strojček na zuby u našich zmluvných lekárov.

Zdroj: Atelier211/shutterstock.com

„Preventívne prehliadky sa nevzťahujú na typ žiadaného benefitu, napr. ak žiadam o zubný benefit tak potrebujem mať absolvovanú prevenciu iba u zubára. Je vždy potrebné mať podľa pohlavia a veku absolvované všetky preventívne prehliadky pre schválenie a úhradu akéhokoľvek benefitu v zmysle všeobecných podmienok,“ vysvetlila Pupalová.

Podľa jej slov ak poistenec VšZP požiadal o preplatenie bonusu v druhom polroku za výkon u stomatológa a nebol na preventívnej prehliadke napr. u všeobecného lekára, potvrdenie o jej absolvovaní treba doložiť do 31. marca. Rozhodnutie o jeho žiadosti týkajúce sa preplatenia dostane najneskôr do 30. apríla tohto roku.

Ak nemá váš stomatológ zmluvu s poisťovňou, všetky náklady spojené so zubnou starostlivosťou si musí pacient hradiť sám. Môže však požiadať svoju poisťovňu o výnimku o preplatenie nákladov.

Základné ošetrenie kazu bude platiť poisťovňa

Podľa aktuálneho stanoviska rezortu zdravotníctva ľudia majú aj tento rok nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku u zubára. A to aj v prípade, ak ju počas minulého roka neabsolvovali. „Občan má aj tento rok plne hradené zdravotné výkony v základnom prevedení pri liečbe zubného kazu z verejného zdravotného poistenia," vysvetlila hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Ministerstvo sa takto snaží vychádzať v ústrety lekárom aj pacientom. Dôvodom je pandémia ochorenia COVID-19. „Niektorí občania mohli mať sťaženú dostupnosť k zdravotnej starostlivosti z dôvodu ochorenia, prípadne domácej izolácie,“ dodala Eliášová.

BRATISLAVA/Zuzana Gálisová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Preventívna prehliadka

Dôležité udalosti