Ako často sa oddávate intímnostiam s partnerom? Toto sú čísla podľa jednotlivého obdobia vzťahu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Goksi/shutterstock.com

Vekom nevplýva na sex len čas, ale aj stav libida, lieky, choroby, aktuálne rozpoloženie, stravovacie návyky či menštruácia.

Už to nie je čo to bývalo. Týmto slovami by označila väčšina párov svoj intímny život po niekoľkých rokoch a nie je sa čomu ani čudovať. Prvotné pobláznenie, vášeň a radosť z okamihov osamote totiž narušila každodenná realita, starosti, stres, únava, deti a stereotyp.

Všeobecne sa dá povedať, že vývoj sexuálnej frekvencie vo vzťahu je pomerne predvídateľný. Čím dlhšie s partnerom ste, tým menej sa milujete, uviedla sexuálna expertka Tracey Coxová pre portál Daily Mail.

Neovplyvňuje to však len čas, ale aj stav libida, lieky, choroby, aktuálne rozpoloženie, stravovacie návyky či menštruácia. Expertka preto upozorňuje, že aj keď niekomu stačí sex raz do týždňa, pre iného ide o nepredstaviteľnú situáciu. Aké sú podľa nej rozumne stanovené ciele v jednotlivých fázach vzťahu sa dočítate v nasledujúcom článku.

Po zoznámení

Ideálny počet: V prípade, že ste dospelí a sexuálne aktívny, tak by ste sa mali venovať intímnostiam zakaždým, keď sa stretnete.

Čo sa v tomto období deje: Ide o prvú fázu vzťahu, v ktorej by to malo vyzerať ako na svadobnej ceste. Prvé mesiace po zaľúbení sú z hľadiska žiadostivosti, túžby po dobrodružstve a frekvencie sexu tie najlepšie. Môžu za to hormóny, ktoré podporujú túžbu, vysoké dávky dopamínu a sérotonínu vytvárajú pocit eufórie, vďaka ktorému je milovanie úplne vzrušujúce.

Cieľ: V novom vzťahu nepotrebujete žiadny cieľ, jednoducho si užite jeden druhého vždy, keď to bude možné. Spočiatku vám odporúčame držať sa klasiky. Experimentovanie a dobrodružstvá si nechajte na neskoršie fázy, kedy vzájomnú chémiu predĺžite, aby nenastalo rýchle vyprchanie.

Prečítajte si aj: Sexuologička: Ľudia, ktorí broja proti sexuálnej výchove, jej nerozumejú. Ohrádzajú sa preto náboženstvom

Po nasťahovaní či svadbe

Ideálny počet: Mal by nastať pokles, ale nie výrazný, iba mierny.

Čo sa v tomto období deje: V spoločnej domácnosti už nebude priestor na žiadne osobné súkromie, a tak budete svedkom aj obyčajných činností, ktoré váš partner doposiaľ nevnímal, ako napríklad holenie, strihanie nechtov, umývanie hlavy po dlhšej dobe, telesné zvuky či chodenie na toaletu. Na vaše stretnutia ste doposiaľ chodili skôr dokonale upravená a vyhradili ste si na partnera čas. Doma však nastávajú chvíle s drdolom na hlave a v teplákovej súprave. Nehovoriac o povinnostiach, ako je upratovanie, varenie, žehlenie, pečenie, práca... Okrem toho ste každý na niečo iné zvyknutý, máte vlastné zvyky a názory, a preto je nutná komunikácia a kompromisy. V tomto okamihu sa v skutočnosti frekvencia vášho milovania buď značne zhorší alebo zlepší, keďže sa už nebudete schovávať pred spolubývajúcimi či rodičmi.

Cieľ: Podľa odborníčky vnímajú pokles v sexuálnej frekvencii takmer všetci novomanželia. V prieskume uviedlo až 62 percent partnerov, že by chceli mať sex častejšie. Aj preto Coxová odporúča plánovanie, neznie to síce vzrušujúco, ale v súčasnej dobe je to pravdepodobne nevyhnutné. Jednoducho sa dohodnite ako často a kedy spolu budete spať a proti stereotypom bojujte fantáziou prenesenou do reality, pomôckami či hrou pre dospelých.

Po narodení detí

Ideálny počet: V tomto prípade záleží od priebehu pôrodu a adaptácie do rodičovskej roly. Štyri mesiace po pôrode je ideálne sa zblížiť tak jeden až dvakrát za mesiac.

Čo sa v tomto období deje: Deti komplikujú partnerský vzťah viac, než si mnoho rodičov vôbec dokáže predstaviť. Voľný čas, súkromie, sloboda či spontánnosť sa razom menia na spomienky. Do toho sa pridáva spánkový deficit a so sexuálne aktívneho páru sa ľahko stane sexuálne neaktívny.

Cieľ: „Úprimne obdivujem všetkých rodičov, ktorí si nájdu akúkoľvek chvíľu na sex,“ tvrdí Coxová. Z dostupných štatistík podľa nej vyplýva, že väčšina párov nemá sedem týždňov po pôrode žiadny sex. Niektorí čakajú aj tri mesiace.

Páry zvyknú spolu opäť spávať po štvrtom mesiaci, po polroku sa hlavne mladí rodičia milujú tri až päťkrát do mesiaca. Vyhradiť si pre seba čas zvládnu po roku už skoro všetci rodičia aj keď stále ho je menej ako pred tehotenstvom. V prípade, že chcete vašu frekvenciu zvýšiť, snažte sa využiť akúkoľvek príležitosť, ktorá sa naskytne.

Zdroj: Vaillery/shutterstock.com

V dlhotrvajúcom vzťahu

Ideálny počet: Sex jedenkrát do týždňa, ale aj raz za dva týždne je podľa odborníčky dostačujúci pre spokojnosť partnerov.

Čo sa v tomto období deje: Čím dlhšie vo vzťahu ste, tým menej sa milujete. Postupne sa vyprchalo opojenie a nastala už rutina. Pozrime sa na to na príklade, mladé páry (20-30 r.) sa priemerne oddávajú intímnostiam osem až deväťkrát za mesiac. Po dvoch rokoch vzťahu ich frekvencia klesne na šesťkrát za mesiac. Ďalšími rokmi je to ešte menej. Ako sme už spomínali, v dlhodobých vzťahoch je ideálny počet jedenkrát za týždeň, ale spĺňa to približne len polovica párov.

Cieľ: Podľa Coxovej v tomto období nie je správne stanoviť si presný počet, ale skôr sa zamerať na všetko, čo vás vo vzťahu robí šťastných a napĺňa. Čo sa týka samotného sexu, ak ho chcete oživiť, tak skúste objaviť nové techniky a sexuálne hračky.

Vo vyššom veku

Ideálny počet: V tomto prípade je rozsah široký od jedenkrát za týždeň až po jedenkrát za dva mesiace.

Čo sa v tomto období deje: „Ženy čelia vo vyššom veku mnohým komplikáciám, ako je menopauza, bolestivý sex, vaginálne suchoty, menšia citlivosť a návaly tepla. To všetko vplýva na sexuálnu túžbu,“ tvrdí Coxová. Mužov zas trápi horšia pohyblivosť, pokles energie či nemej spoľahlivá erekcia. Niektoré páry však prekážky prekonajú a napokon si užívajú viac ako v mladosti.

Cieľ: Vek je v tomto prípade len číslo, a tak túžba a schopnosť mať sex závisí najmä od zdravotného stavu a libida. Riadia sa najmä tým, čo je pre nich fyzicky možné a uspokojujúce. Odvážnejšie páry si tiež vedia pomôcť sexuálnymi hračkami.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti