Robert Fico sa rozhodol. Chce byť prezident

Premiér Robert Fico
Zdroj: TASR

Kandidatúru mu odobrili kolegovia zo strany Smer-SD.

Premiér Robert Fico jar bude kandidovať na prezidenta. Jeho kandidatúru dnes odobrilo Predsedníctvo Smer-SD.

Zdroj: TASR
"Bolo by chybou, keby prezident vo svojej funkcii len zbieral politické skúsenosti. Musí prinášať predvídateľnosť svojich rozhodnutí, musí byť garantom záväzkov voči európskym a transatlantickým štruktúram," povedal Robert Fico.

"Chcem byť vlastenecký prezident. Patrím k posledným dvom aktívnym politikom, ktorí hlasovali za Deklaráciu o nezávislosti SR a ústavu SR v roku 1992," vyhlásil s tým, že zároveň chce byť hlavou štátu, ktorá bude zastupovať aj príslušníkov národnostných menšín.

Podľa agentúry SITA prvé kolo volieb bude v sobotu 29. marca. Ak občania nezvolia ani jedného z kandidátov, ktorých je dodnes 16 (vrátane Fica), do druhého kola postúpia dvaja najúspešnejší. To by malo byť o dva týždne, teda 12. apríla.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Voľby budú na jar

Na kandidatúru za prezidenta je potrebných buď 15 podpisov poslancov Národnej rady SR alebo 15-tisíc podpisov pod petíciu od občanov.

Kandidatúru už oznámil Pavol Hrušovský (nominant KDH a Mosta-Híd), nezaradený poslanec Radoslav Procházka, prvý predseda KDH Ján Čarnogurský, Milan Kňažko a kandidát SMK Gyula Bárdos.

Ďalej podnikateľ a filantrop Andrej Kiska, Peter Osuský z SaS, občiansky kandidát Jozef Behýl, Stanislav Martinčko (Koalícia občanov Slovenska), invalidný dôchodca z Košíc Leonid Chovanec aj Milan Melník, ktorý už v minulosti kandidoval.

Zoznam kandidátov dopĺňa Ľubica Blašková, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, kardiochirurg Viliam Fischer. Ku kandidátom by mal pribudnúť aj nominant Komunistickej strany Slovenska.

Prezidentské voľby budú na jar 2014. Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) predpokladá, že by termín prezidentských volieb mohol oznámiť do konca roka. Súčasnej hlave štátu, Ivanovi Gašparovičovi, sa skončí funkčné obdobie 15. júna 2014, v tento deň bude inaugurovaný nový prezident SR.

BRATISLAVA/zg, TASR, SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.