Na exšéfa operatívcov NAKA Jána Kaľavského, ktorý je na úteku, podali obžalobu

Ján Kaľavský.
Zdroj: TV Markíza

Podozrivý je z prezrádzania citlivých informácií z polície.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na bývalého šéfa operatívcov Národnej kriminálnej agentúry Jána Kaľavského. Aktuálne je na úteku a je na neho vydaný európsky a medzinárodný zatykač. Podozrivý je z prezrádzania citlivých informácií z Policajného zboru.

Ako píše ÚŠP na sociálnej sieti obžalobu na Špecializovaný trestný súd podali 24. januára "pre viacčinný súbeh pokračovacieho zločinu prijímania úplatku s prečinom zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti".

Prokuratúra priblížila, že predmetom obžaloby je podozrenie z prezrádzania citlivých informácií z prostredia Policajného zboru nepovolaným osobám, čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia. Jána Kaľavského obvinili 21. septembra 2021.

Kaľavského zadržali policajti z inšpekcie vlani koncom mája v Modre. Podozrievali ho z toho, že vynášal informácie ľuďom, ktorých NAKA plánovala zadržať. Jedným z nich mal byť aj Peter Košč, ktorý je na úteku.

Agent Kaľavský

V prípade údajných manipulácií so svedeckými výpoveďami, ktoré vyšetruje inšpekčný tím, figuruje Ján Kaľavský zase ako svedok. Z uznesenia o obvinení vyšetrovateľov NAKA vyplýva, že v istej fáze vyšetrovania z neho inšpekcia spravila agenta.

Znamená to, že na sebe mal nosiť odpočúvacie zariadenie a nahrávať si svojich vtedajších kolegov z NAKA. Aj Kaľavský bol totiž súčasťou tímu Očistec. Tieto odposluchy potom inšpekcia použila ako dôkaz voči vyšetrovateľom Jánovi Čurillovi a Pavlovi Ďurkovi. Tí vinu zo zneužívania právomocí absolútne odmietajú.

Popierajú, že by niekoho nahovárali na výpovede či manipulovali vyšetrovania. Sú v preventívnej a kolúznej väzbe spolu s ďalšími dvoma kolegami.
PEZINOK/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti