Účtovníci sú zúfalí a poriadne nahnevaní. Portál daniarov kolabuje už druhý deň

Portál daniarov zlyháva.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Za výpadkami vraj nie sú žiadne hekerské útoky.

Portál finančnej správy kolabuje už druhý deň a účtovníci si nedokážu plniť daňové povinnosti. Daniari hovoria, že za výpadkami nie sú žiadne hekerské útoky.

Daniarom nefungovala v pondelok (24. 1.) stránka pár hodín a v utorok, keď chceli dobehnúť zameškané, pozerali na ich web s nemým úžasom. Nešiel totiž už od rána.

Pani Jana je majiteľka účtovnej firmy. Na stole má desiatky daňových povinností, ktoré musí urobiť včas za svojich klientov. Ak to nesplní, hrozia jej sankcie.

„Nedokážeme odoslať priznanie k DPH, nedokážeme ani odoslať kontrolný výkaz. Pokuta za každé neodoslanie je 30 eur, pričom nemáme odoslaných ešte 20 klientov,“ hovorí.

Výpadok na pár hodín účtovníci pochopili, ten utorkový však prijali ako zlý žart. Štát ich núti platiť dane, sám však nevie zvládnuť, aby im fungoval portál.

Výpadky na portáli nie sú podľa finančníkov dôvodom na plošný odklad daňových povinností. Myslí totiž na to legislatíva.

„Platí, že ak nastala chyba na strane správcu dane, lehota sa považuje za splnenú, ak daňový subjekt doručí svoje podanie nasledujúci pracovný deň po odstránení prekážky na strane správcu dane,“ uviedla hovorkyňa Finančnej správy SR Martina Rybanská.

Znamená to, že ak by daniarom padla stránka aj v stredu (26. 1.), lehota na doručenie by sa opäť posunula.

Účtovníci však hovoria, že takéto výpadky sú u daniarov pravidelné a stránku by si mohli raz a navždy dať opraviť u výrobcu systému.

Viac v reportáži Braňa Tomagu.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Finančná správa

Dôležité udalosti