Nezaočkovaní môžu nakupovať oblečenie, spotrebnú elektroniku nie. Obchodníci to považujú za nelogické

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

V Maďarsku, Česku aj Poľsku sú prevádzky otvorené pre kohokoľvek.

Od minulého týždňa sa zmenili pravidlá a viaceré prevádzky dostali výnimku. Nakupovať v nich môžu ľudia bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú zaočkovaní. Napríklad v obchodoch so spotrebnou elektronikou však zostal prísnejší režim. Obchodníci to kritizujú.

„Myslíme, že predajne so spotrebnou elektronikou by mali byť rovnako v režime rozšírených prevádzok základ, pretože spotrebná technika patrí medzi dennú potrebu, najmä v prípade porúch. Zákazníci potrebujú ihneď riešiť poruchu práčky, chladničky či toner do tlačiarne,“ hovorí Martin Ohradzanský, riaditeľ Nay.

Nerozumie tomu, prečo sa na ich predajne pozerá hygienik inak, ako napríklad na predajňu s oblečením či obuvi. Nelogické je podľa nich aj to, že v predajni si môžete kúpiť kávu, keďže ju majú aj v iných nevyhnutných obchodoch, ale kávovar už nie.

„Tiež nevidíme význam v tom, že ak sme v jednej budove a prevádzky fungujú v rôznych režimoch, keď všetci zákazníci sa pohybujú v spoločných priestoroch spolu,“ dodal Ohradzanský.

Ide napríklad o obchodné centrá, kde napríklad aj detské kútiky môžu byť otvorené, hračkárstva však pre všetkých už nie.

„Ide o prevádzky, ktoré boli pre širokú verejnosť obmedzované dlhší čas, až sa pre väčšinu ľudí tovar z nich stal nevyhnutný pre každodenný život. Hovoríme o potrebách pre deti alebo obuvi, ale aj stavebniny či železiarstva,“ priblížila Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva.

Obchodníci upozorňujú, že podobne nelogicky sú nastavené pravidlá aj v ďalších prevádzkach. Kým do knižnice sa dostanete bez problémov, v kníhkupectve si kúpi knihu len ten, kto je očkovaný alebo ochorenie prekonal. V prípade knižníc podľa Račkovej prihliadali predovšetkým na potreby študentov.

Keďže všade platí niečo iné, riaditeľ kníhkupectva hovorí, že zákazníkom musia pravidlá vysvetľovať.

„Stretávame sa s nepochopením, kde je často zákazník nahnevaný na zamestnanca, veľakrát aj s dávkou agresivity, kedy zákazník nerozumie tomu, že keď bol v predošlých piatich obchodoch a ku nám ísť nemôže,“ hovorí Michal Rajter z Panta Rhei.

Daniel Krakovský z Iniciatívy slovenských maloobchodníkov dodal: „Myslíme, že nie je dôvod akokoľvek obmedzovať prevádzky a diskriminovať ich na základe toho, aký sortiment predávajú. Žiadame preto, aby Úrad verejného zdravotníctva prehodnotil toto opatrenie a sprístupnil prevádzky absolútne pre všetkých.“

Prízvukujú, že v Maďarsku, Česku aj Poľsku sú totiž prevádzky otvorené pre kohokoľvek.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Andrea Mačošková

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.