Pomohol odhaliť miliónový podvod s eurodotáciami. Keď si pýtal od štátu odmenu, jeho žiadosť zamietli

Attila Ilko.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Od roku 2019 je zákon, na základe ktorého môžu osoby, ktoré nahlásia korupciu, požiadať štát o odmenu.

Attila Ilko je advokát z východného Slovenska. Pred viac ako desiatimi rokmi prišiel na miliónové podvody vinára a bývalého krajského poslanca Štefana Duča.

Ten mal zámerne predražiť výstavbu dvoch nových vinárstiev na Tokaji. Z eurofondov na ne dostal vyše päťmiliónovú nenávratnú dotáciu.

Ilko svoje zistenia oznámil rovno Európskemu úradu pre boj proti podvodom (OLAF). Slovenským orgánom vraj už vtedy nedôveroval.

Je presvedčený o tom, že keby nebolo jeho oznámenia, na podvody s eurodotáciami by nikto neprišiel.

V apríli minulého roka poslal súd vinára do väzenia na desať rokov. Podľa rozsudku sa obohatil o 2,8 milióna eur.

Od roku 2019 máme na Slovensku zákon, na základe ktorého môžu osoby, ktoré nahlásia korupciu, požiadať štát o odmenu. Koncom roka o ňu požiadal aj advokát Ilko. Úrady mu však žiadosť o odmenu zamietli.

„Prípad pána Ilka pochádza z čias, na ktoré nový zákon o ochrane oznamovateľov, žiaľ, neprihliadal. Upravoval skôr možnosti odmeňovania do budúcna. Preto úrad nemal inú možnosť ako žiadosť z formálnych dôvodov zamietnuť,“ uviedla hovorkyňa Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová.

Odmena Ilkovi nepatrí ani podľa generálnej prokuratúry. Nekalú činnosť totiž nenahlásil priamo našim inštitúciám.

Rozhodnutie o zamietnutí odmeny je právoplatné a keďže je nenárokovateľná, nedá sa proti nemu ani odvolať. Podľa advokáta Ilka treba zákon o nahlasovaní protispoločenskej činnosti novelizovať, inak podľa neho takto nebude nikto nič na Slovensku oznamovať.

Viac v reportáži Vladimíra Bučka.


MICHALOVCE/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti