Železniciam chýbajú desiatky rušňovodičov. Nových strojvodcov lákajú na vyšší plat aj nástupný bonus

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Odmeňujú aj kolegov, ktorí odporučia nováčika.

Aktuálne chýba na Slovensku vyše 170 rušňovodičov, a to najmä na západnom Slovensku. Podpísala sa pod to sčasti aj pandémia, ktorá zabrzdila výcvik nových ľudí.

Na druhej strane, za ten čas mnoho rušňovodičov odišlo, či už do dôchodku alebo ku konkurencii. Aj keď sa výcvikový proces už rozbieha a do konca roka očakávajú 100 nováčikov.

Železničná spoločnosť Slovensko sa atraktivitu tohto povolania snaží zvýšiť v prvom rade zvýšením platov o 180 eur v tomto roku a ďalších 80 eur od budúceho roka. Priemerný plat rušňovodiča tak bude v tomto roku vyše 1800 eur v hrubom vrátane nadčasov.

Vyšší plat nie je jediným lákadlom. Pre rušňovodičov s licenciou ponúkajú nástupný bonus tritisíc eur a aj ďalšie benefity. Pre tých, ktorí sa prisťahujú zo vzdialenosti viac ako 150 kilometrov, ponúkajú príspevok vo výške 400 eur.

Odmeňujú aj kolegov, ktorí odporučia nováčika, ďalej je to vyšší príplatok za nadčasy či výrazné zľavy na cestovné vo vlakoch pre rodinných príslušníkov.

Uvažujú aj o zavedení takzvaných vernostných príplatkov, no a jeden benefit je podľa dlhoročného rušňovodiča na nezaplatenie. „Viesť 700-tonový kolos rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu, to je paráda,“ hovorí.

Federácia strojvodcov kroky zvýšeniu atraktivity povolania víta. Oceňuje aj to, že vedenie nezľavilo z nastavených podmienok pri prijímaní nových rušňovodičov ani z dĺžky kurzov.

Podľa ministra dopravy sa v tejto oblasti v minulosti podcenila aj spolupráca so školami, aby si železnice svojich budúcich zamestnancov podchytávali už medzi študentmi odborných škôl.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme René Medzihradský

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.